Značaj i uloga nastavnika u upotrebi informacione tehnologije u nastavnom procesu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj i uloga nastavnika u upotrebi informacione tehnologije u nastavnom procesu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Садржај:
Увод 2
1. Информациона технологија у настави 3
2. Педагошки однос наставника и ученика у васпитно-образовном систему 3
3 . Схватања о факторима управљања процесом наставе 4
4. Наставник и образовна технологија 6
5. Функције наставника у наставном процесу 8
6. Рачунари у систему наставе 10
Закључак 12
Литература 13
Увод
Промене које се дешшавају у друштву доводе до промена и у свим институцијама које су састав тог друштва, а доста промена се дешава у сфери образовања. Научно-технолошка револуција је условила знатну кризу организације , садржаја и метода васпитно - образовне делатности и тиме изазвала бројне проблеме у односима наставника и ученика , школе и друштва , образовања и производње. Стога се пред образовање постављају битно другачији задаци у односу на традиционалне. Образовање треба да омогући ефикасно комуницирање са светом науке и технике. Нови задаци учења не могу се остварити старом организацијом наставе и старим наставним средствима и поступцима. Један од основних задатака пред којим стоји савремена настава је у томе да се максимално повећа "радни коефицијенат " наставе и учења и на минимум сведу "губици у путу ". Суштина је у томе да се за што краће време савлада што већи обим грађе , односно да се оптималним рационализовањем организује наставни процес и у свакој појединој јединици постигну већи радни учеинци. Битна карактеристика савременог школског образовања је у томе што се нагласак наставне акције помера са поучавања чињеница на поучавање принципа и идеја , а они се не могу пренети постојећим методама поучавања.
Технолошки развој и устаљенија употреба ИТ у образовању довела је и до промена у самом образовању, и не само технолошки развој већ и та промена образовне стратегије, у мењању досадашње праксе , метода , задатака , циљева , облика и средстава рада у школи. Научно - технолошка револуција је уздрмала застареле професионалне кадровске структуре , а са револуцијом професије постало је актуелно питање кадра у образовању , а посебно може ли се из те структуре селектовати квалитетан , стручан и стваралачки руководећи кадар који ће у свему одговарати изазову новог времена и нове концепције школе . Учесници у процесу образовања чине веома сложену делатну структуру. Упућени су једни на друге , те заједничке активности и зависности сваке структуре учесника у вишевековној организацијској и делатној констелацији чине социјално и персонално ткиво школе. Информациона технологија налази своје мјесто у наставном процесу као важан чинилац друштвеног прогреса.
1. Информациона технологија у настави
Савремено доба и развој информационе технологије захтевају промене у читавом друштву па тако и у наставном процесу. Увођењем информационе технологије у наставни процес превазилазе се слабости традиционалне наставе. Поред бројних недостатака традиционалне наставе, не смемо заборавити ни на њене предности. Позитивна карактеристика традиционалне наставе јесте развијање индивидуе у социјалном окружењу, што се не сме изгубити из вида увођењем информационе технологије у наставу.
Многи кажу да је ИТ доста штетна за данашу омладину, међутим, у потреба информационе технологије може побољшати учење свих ученика, како оних са слабијим способностима, тако оних са надпросечним способностима. Употреба различитих медија у настави може информацију ученицима да учини много привлачнојом. Једна од основних карактеристика савремене наставе у којој се употребљава информациона технологија јесте могућност активације ученика и њихове самосталности у раду. Информациона технологија омогућава ученику да користи већи број извора информација и да самостално истражују и тестирају своје хипотезе. Ученици више нису објекти у настави, сада су мисаоно активни и учествују у свом образовању.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET