Značaj porodičnog vaspitanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj porodičnog vaspitanja". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Internacioalni Univerzitet u Novom Pazaru
Departman: Pedagoško-psihološke nauke
Odsek: Pedagogija
Smer: Vaspitač
Značaj porodičnog vaspitanja
Novi Pazar
Januar 2012.god.
Sadržaj
Uvod………………………………………………………3
Istorijska i društvena
uslovljenost vaspitanja…………………………………….5
Položaj deteta u nekadašnjoj porodici……………………………………………………6
Porodični uslovi…………………………………………...8
Vaspitanje u porodici………………………………….....11
Zaključak…………………………………………………12
Uvod
Porodica je takva društvena zajednica za kojom svaki pojedinac oseća potrebu, jer su ciljevi koji se u njoj ostvaruju temelji celokupnog čovekovog života i zbog toga je ona najsvestranija i najjedinstvenija skupin a od vitalnog značaja za svakog člana društvene zajednice. Upravo ta potreba da uspostavi nit zajedništva, čoveka današnjice nanovo upućuje na  porodicu. O porodici se danas mnogo raspravlja kod nas i u svetu.
 S obzirom na iskonske, ekonomske,kulturne i druge uslove u kojima porodica egzistira, njoj pripada najvažnija funkcija uvaspitavanju deteta i to zbog toga:- što je uticaj porodice na dete prvi;- što ona deluje u najranijim godinama formiranja ličnosti, i- što je njen uticaj najtrajniji.Porodica ima posredničku ulogu u prenošenju emocionalno-motivacionih i kognitivnih spoz naja socijalne sredine na mlade generacije.
Jedan od uslova da vaspitač razume dete i njegovo ponašanje u predškolskoj ustanovi jeste da poznaje njegovu porodičnu sredinu.Porodica ima veliki uticaj na psihički i psiho-seksualni razvoj dece, naformiranje njegove ličnosti, socijalni razvoj i mentalno zdravlje, pa je njena uloga nezamenljiva. To je i prirodno, jer je porodica prva socijalna sredina u kojoj se deterazvija. Ona je za njega društvo u malom, u kojem se uči socijalnom ponašanju i stiče iskustvo.
Majka je prva osoba sa kojom dete uspostavlja kontakt. Osim što se brine onjemu, što ga neguje i štiti, ona mu pruža svoju bezgraničnu ljubav, voli ga. I dete jeosećajno vezano za majku i voli je, što proističe iz prirodne potrebe čoveka da voli ida bude voljen. Majka ima za dete i posebnu važnost u njegovom prihvatanju okoline,s obzirom da u ovom periodu ono to postiže posredstvom majke. Dete prihvata svoje mesto u porodici onako kako mu ga majka pruža.
Porodica ima veoma značajne vaspitne zadatke koje može uspešno da ostvaruje ukoliko za to postoje sledeći uslovi:
mentalna i moralna zrelost roditelja i njihova pripremljenost, kao i određena sposobnost da se bave vaspitnim procesom;
emocionalna povezanost deteta sa roditeljima i drugim članovima porodice, iz čega proizilazi osećanje deteta da je željeni član porodice, da joj pripada te da u njoj može naći oslonac; 
usklađeni odnosi između članova porodice, međusobna prisnost i mogućnost da u uzajamnoj saradnji rešavaju porodične probleme;
 primenjivanje takvih metoda u vaspitanju, koje polaze od unutrašnjih dispozicija deteta, ostavljaju dovoljno prostora za slobodno opredeljivanje i razvijanje samostalnosti individue.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET