Pedagoški značaj učeničkih ekskurzija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pedagoški značaj učeničkih ekskurzija". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај:
Увод 2
1. Појмовно одређење ђачких екскурзија 3
2. Екскурзије у историји школе и васпитања 3
3. Дефинисање ђачких екскурзија у педагошкој литератури 5
4. Циљ и задаци ђачких екскурзија 8
5. Планирање и припрема и извођење екскурзије 9
5.1. Припрема и планирање екскурзије 10
5.2. Припрема за извођење екскурзије 10
5.3. Пример извођења екскурзије 10
6. Подела геофрафских екскурзија 12
Закључак 13
Литература 14
Увод
Када неком ученику споменете реч „екскурзија“ одмах помисли на дружење и на разне доживљаје који су му се већ десили на предходним екскурзијама. Међутим, екскурзије имају веома важан значај за само образовање као и за туризам. Екскурзија је облик образовно - наставног рада који омогућава организовање ширег и потпунијег посматрања и проучавања различитих предмета, појава и процеса у карактеристичним природним или реалним (производним) условима (природа, индустријска предузећа, електричне централе, историјска места и споменици) или посете музеја, изложби, пољопривредних добара. Добро организована екскурзија обогаћује ученике знањима о природи, економији, култури, историји, техници, технолошким процесима, радној делатности људи, проширује њихова искуства, утиче на утврђивање и конкретизацију знања, развија сазнајна интересовања, моралне, естетске и друге квалитете личности, васпитава, доприноси бољем међусобном упознавању (наставника и ученика, ученика међу собом). Помаже развијању иницијативе, самосталности, одговорности за испуњавање постављених задатака, другарства.
1. Појмовно одређење ђачких екскурзија
Самим тим што су екскурзије део образовног система исто тако од великог значаја су и у туризму . У свету у ком туристичка индустрија следи само своје интересе и опредмећује човека како би служио њеној сврси (Krippendorf, 1986), а туриста је више заинтересован да види, него да дубље спозна или доживи одређену земљу (Čomić, 1990), образовање за туризам се препознаје као важна компонента општег образовања. Као део образовног туризма екскурзије представљају погодан медиј образовања за туризам путем практиковања туризма.
2. Екскурзије у историји школе и васпитања
Пре чак 3000 година започео је један важан процес и то процес васпитања кроз институције у организованој форми које подсећају на данашњу школу. Сама чињеница да у појединим друштвима није било развијених школа, уопште не мора да значи да није било васпитања, па чак и организованог васпитања. Историјски гледано, у друштву је постојало васпитање као сврсисходна друштвена делатност и пре него што је настала школа као образовно-васпитна институција.То значи да се васпитање остваривало изван школе, у свакодневним манифестацијама живота уз рад, забаву, религијске, обичајне и друге обреде, али у сваком случају, изван затворених учионичких простора. Учење увиду посматрања, опажања и стицања искуства кроз непосредан контакт детета с природом претходиле су посредованом школском учењу и сазнавању. Потребе учења изван учионице и њено теоријско уобличавање започиње првим искуствима друштва о васпитању преко античке, средњовековне, хуманистичко-ренесансне и нововековне педагошке теорије и наставне праксе. Она се постепено уобличила у облик организације образовно-васпитног рада изван школе или учионице. Идеју о активном учењу и сазнавању изван учионице у педагошку праксу спровели су још грчки филозофи Сократ и Аристотел.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET