Priprema deteta za odlazak na bolničko lecenje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Priprema deteta za odlazak na bolničko lecenje". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA OBRAZOVANJE VASPITAČA I TRENERA
PRIPREMA DETETA ZA ODLAZAK U BOLNICU
RAD SA DECOM NA BOLNIČKOM LEČENJU
april, 2012
UVOD
Hospitalizacija predstavlja proces smeštanja odrasle osobe ili deteta u bolnicu. Ona obuhvata proces lečenja osobe, njen oporavak i pripremu za povratak u normalu nakon bolnice i bolničkog lečenja.
Hospitalizacija dece je kompleksan pojam jer deca nisu još uvek nedovoljno zrela da shvate hospitalizaciju. Deca ne shvataju da hospitalizacija predstavlja put ka ozdravljenju ili izlečenju, već je doživljavaju kao traumu, kaznu, kao nešto loše.
Kako bi deci objasnili pojam hospitalizacije neophodno je uzeti u obzir sve faktore njihovog razvoja, kao što su: njihova starost, psihofizička zrelost, osećanja dece, reakcije i ponašanje roditelja povodom hospitalizacije, period prihvatanja od strane roditelja i navikavanje na novu situaciju, period prilagođavanja deteta na bolnicu i priprema za eventualne hirurške intervencije.
PRIPREMA DETETA ZA ODLAZAK U BOLNICU
Priprema porodice za smeštaj deteta u bolnicu i početak lečenja predstavljaju za svu decu traumatski događaj, a sama situacija zahteva potpunu podršku porodice. Zbog toga je veoma bitno da roditelji na adekvatan način pripreme dete za boravak u bolnici.
Deca veoma različito reaguju na bolnicu, što zavisi, od uzrasta deteta, same prirode bolesti, dužine boravka u bolničkim uslovima, medicinskih intervencija koje će se obavljati i samog procesa lečenja.
Poteškoće u prilagođavanju na bolničke uslove kod deteta se mogu ispoljiti na različite načine, u obliku fizičkih simptoma i smetnji, u obliku specifičnih emocionalnih reakcija, čak, i u vidu poteškoća na planu mentalnog funkcionisanja.
Roditelji mogu da spreče ove probleme u određenoj meri davanjem blagovremenih i jasnih uputstava i objašnjenja detetu, zbog čega je boravak u bolnici neophodan i važan, sa kakvim će se dete sadržajima tamo sresti i šta će se, eventualno, tamo događati.
Savetuju se razgovori sa detetom o bolesti (pogotovo ako se radi o nekoj težoj i ozbiljnijoj bolesti), čim se potvrdi dijagnoza. Prvo što roditelji trebaju da odluče jeste kako, šta, koliko i kada reći detetu o samoj bolesti i lečenju koje predstoji. Postoje i stručno prihvaćeni standardi o tome šta bi detetu trebalo reći o  lečenju bolesti od koje je obolelo. Naravno, način vođenja razgovora, objašnjenja raznih pojmova, kvalitet komunikacije,  zavisi od uzrasta deteta, njegove psihofizičke zrelosti, inteligencije, emotivne i socijalne zrelosti, odnosno od individualnih osobina deteta.
Boravak u bolnici može biti zabrinjavajući za dete koje nikada nije bilo u bolnici i nije se nalazilo u situaciji da mora da ostane u bolnici. Ljudi, okruženje, mirisi, zvukovi i vidici su novi i nepoznati za dete. Detetu je potrebna prethodna priprema za odlazak u bolnicu kako bi se lakše adaptiraju na novonastale promene.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET