Psihomotorni i telesni razvoj deteta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Psihomotorni i telesni razvoj deteta". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod 2
1. Psihomotorni razvoj deteta u periodu od 3-7 godina 3
1.1. Period od treće do sedme godine 4
1.1.1. Opažanje 4
1.1.2. Pažnja 4
1.1.3. Pamćenje 5
1.1.4. Mišljenje 6
1.1.5. Govor 7
1.1.6. Učenje 7
1.1.7. Zaključivanje 7
2. Telesni razvoj predškolskog deteta 8
Zaključak 9
Literatura 10
Uvod
S obzirom da u fizičkom vaspitanju predškolske dece mogu biti deca različitih uzrasta: od ranog (prvog) detinjstva (1-3 go dine) do drugog detinjstva od 3-6 godina, veoma je važno da se poznaju osnovne antropološke karakteristike pojedinih uzrasnih perioda.
Poznavanje telesnog i motoričkog razvoja dece, njihove kognitivne sposobnosti (osećanje, pažnja, pamćenje, mišlje nje), koje su osnovne odlike njihovih motoričkih sposobnosti, psihičkog razvoja (govora i mašte), na koji način oni grade svoje socijalne i emocionalne odnose sa drugima, koja su njihova interesovanja, stavovi, osnovni problemi i dileme - mnogo uspešnije će se program fizičkog vaspitanja prilagoditi stvarnim mogućnostima predškolske dece, uspešnije će se sa njima komunicirati, lakše će se motivisati i osigurati uspešana realizacija programa fizičkog vaspitanja u ovom periodu.
Psihomotorni razvoj deteta u periodu od 3-7 godina
Iako ličnost deteta predstavlja nedeljivu celinu, uobičajeno je da se pri proceni razvoja posebno razmatraju pojedine oblasti koje čine tu ličnost: psihomotorika, govor, osećajna i saznajna oblast (inteligencija).
Na početku razvoja, naročito u prvim godinama života, ove funkcije su još nedovoljno razlučene, i ponašanjem dominiraju motorne aktivnosti. Zbog toga se o stepenu razvoja u prvim godinama života sudi na osnovu procene psihomotorike. Psihomotorika je tokom čitavog detinjstva blisko povezana sa sazrevanjem i grananjem osećajnog života i sa razvojem inteligencije i mišljenja. Poznavanje stepena i kvaliteta organizovanosti psihomotorike deteta je značajno i zbog toga što psihomotorika predstavlja i najprikladniji put za podsticanje sazrevanja nervnih, naročito kortikalnih struktura, ali i ličnosti deteta u celini.
Pri proceni psihomotornog razvoja treba imati na umu osnovne zakonitosti razvoja: određeni redosled, od prostijih ka složenijim funkcijama, zatim, neravnomernost u ritmu razvoja pojedinih funkcija, individualne razlike u razvoju i najzad, plastičnost dečjeg razvoja.
Psihomotorni razvoj se najčešće opisuje terminima “normalan”, “prosečan” i “nezadovoljavajući razvoj”.
Normalan razvoj je onaj koji je tipičan, uobičajen, očekivan za uzrast i bez abnormalnosti. Prosečan uzrast je računski dobijena vrednost (norma) oko koje se ostale vrednosti podjednako grupišu.U opisivanju nezadovoljavajućeg razvoja najčešće se koriste termini “usporen razvoj”, “retarda cija” i “disharmoničan razvoj”. Dete sa usporenim razvojem razvija se sporije od očekivanog i zbog toga kasni u odnosu na decu svog uzrasta. Postoji mogućnost da deca usporenog razvoja “nadoknade” zaostajanje u razvoju i sustignu decu svog uzrasta, ali je za to neophodno da se razvoj odvija bržim tempom od normalnog za dati period.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET