Rabotna skola (Makedonski) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rabotna skola (Makedonski)". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


RABOTNA [KOLA
Bur`oazijata, kako klasa, go dostignuva svojot najvisok domet vo usvojuvaweto na politi~kata vlast i zacvrstuvaweto na kapitalisti~koto op{testveno ustrojstvo vo XIX i po~etokot na XX vek.
Vo uslovi na razvieni kapitalisti~ki odnosi, vo periodot na industriskoto proizvodstvo, so samoto jaknewe na politi~kite i dr`avnite institucii, se javuvaat i razvivaat i novi koncepcii na vospitanieto i obrazovanieto koi, sega imaat za cel za~uvuvawe na interesite na jakata bur`oazija vo borbata protiv proleterijatot. Vo pedago{kata literatura, site ovie pedago{ki pravci ozna~eni se kako "nova {kola" kako antiteza na t.n. "stara {kola" ili "{kola na u~ewe".
Pove}eto od ovie pedago{ki pravci ja naglasuvaat potrebata od rabotno vospitanie kaj u~enicite. Me|u niv najpoznati se t.n. "rabotna {kola", "dvi`eweto za ra~na rabota", "aktivna {kola", "{kolata na dejstvuvaweto" i dr.
Dvi`eweto i teorijata za "rabotna {kola" se javuva skoro istovremeno vo pove}e zemji vo Evropa i vo SAD, kako edno od najmo}nite pedago{ki dvi`ewa na XIX vek.
Negoviot po~etok obi~no se vrzuva za deluvaweto na nekoi pedago{ki pravci koi mu prethodele kako na primer: "dvi`eweto za umetni~ko vospitanie", "dvi`eweto za osnivawe na selski vospitni domovi", vlijanieto na socijalnata pedagogija i dvi`eweto na "bremenskite u~iteli".
Idejata za "trudova {kola" ne e edinstvena i istovetna za site pretstavnici koi za nea se zastapuvaat.
Poznato e deka i osniva~ite i drugite protagonisti na ova dvi`ewe istovremeno pripa|ale i na drugi pedago{ki pravci. Taka:
- H.Gaudig e eden od glavnite pretstavnici na "pedagogijata na li~nosta";
A.Laj e osniva~ na "eksperimentalnata pedagogija",
-Ker{en{tajner e zastapnik na t.n. "kulturna pedagogija" i "pedagogijata na duhovnite vrednosti",
- Djui e pretstavnik na "pragmati~kata pedagogija",
- A.Blonski, Dekroli i Montesori se pretstavnici na pedologijata.
Site ovie istovremeno se pretstavnici i na "rabotnata {kola".
Pojavata na "rabotnata {kola" uslovena e od baraweto za aktivnost i samostojnost na u~enicite vo vospitno-obrazovniot proces i od kritikata na starata Herbatova "{kola na u~ewe". Ova dvi`ewe se razvilo od dvi`eweto za voveduvawe na ra~nata rabota vo u~ili{tata vo 80-te godini vo Skandinavskite zemji, a podocna vo Germanija.
Ra~nata rabota, prvo, se javuva kako nastaven predmet, glavno od zanaet~iski karakter, za podocna da stane op{t princip na nastavnata rabota. Takva ra~na rabota organizirana e u{te vo 60-te godini vo nekoi u~ili{ta vo Danska, a podocna se voveduva vo site narodni {koli.
Vo me|uvreme se osnivaat i razni zdru`enija ~ija cel e unapreduvawe na ra~nata rabota. Isto taka se organiziraat i razni kursevi i se otvaraat u~ili{ni rabotilnici.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET