Razvoj ličnosti deteta u savremenoj porodici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj ličnosti deteta u savremenoj porodici". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
UVOD 3
TRI STILA RUKOVODJENJA DECOM U PORODICI 3
RODITELJ I VASPITANJE DECE 4
UTICAJ SREDINE NA DETE 5
UTICAJ ZAPOSLENOSTI NA PORODICU 5
RODITELJSTVO, MAJČINSTVO I OČINSTVO 6
ČETIRI RAZLIČITA RODITELJSKA STILA 7
PROMENE U SAVREMENOJ PORODICI I NJIHOV UTICAJ NA NJENU VASPITNU FUNKCIJU 8
ZAKLJUČAK 10
LITERATURA 11
UVOD
Porodica, kao ljudska zajednica roditelja i dece, bitan je faktor razvoja ličnosti mladih u celini. Ona je bila i ostala predmet mnogih filozofskih, istorijskih, pravnih, pedagoških i psiholoških razmatranja i istraživanja. Još od najstarijih vremena, u starim spisima pojedinih filozofa i drugih pisaca, nailazimo na niz različitih mišljenja o braku, porodici i njenoj ulozi u razvoju ličnosti mladih. Još o vremena antičke Grčke javljaju se i razne teorije o braku, porodici, položaju muškaraca i žena, budućnosti porodice i njene vaspitne funkcije.
TRI STILA RUKOVODJENJA DECOM U PORODICI
Ti stilovi su: demokratski, autokratski i stihijni.
* Demokratski stil rukovodjenja predstavlja sindrom pozitivnih postupaka prema detetu, a medju njima dominiraju sledeći: davanje za pravo detetu, odobravanje kada to zaslužuje, pomaganje objašnjavanje svojih postupaka, sugerisanje i stimulisanje.
* Suprotno ovom načinu postupanja sa decom je stihijski stil u kojem uglavnom dominiraju sledeći vaspitni postupci: popuštanje, prelaženje preko grešaka u ponašanu deteta, zanemarivanje deteta, nekonstruktivne kritike, primedbe i slično.
Prema misljenju N. Rota neadekvatni oblici ponašanja roditelja prema deci dovode do razvoja nekih negativnih osobina ličnosti kod deteta.
RODITELJ I VASPITANJE DECE
Porodica je ona najprirodnija i najpovoljnija sredina u kojoj se odvija rast i razvoj deteta i u kojoj se vrši vaspitna delatnost. Ne ulazeći u razmatranje razvojnog toka porodice, niti u iznošenje raznih, od toga zavisnih, oblika njene vaspitne delatnosti, može se istaći da je to najstariji oblik svevaspitnog rada, onaj prirodan oblik vaspitanja koji je bio, zbog bespomoćnosti mladog ljudskog bića, po sebi razumljiva i nužna obaveza i dužnost roditelja. On se vršio unutar okvira porodičnog života, a na osnovi roditeljskog instikta, prema organizaciji i načinu porodičnog života i u zavisnosti od postojećeg društvenog stanja, kao i prema nekim, više ili manje jasno predočenim, ciljevima i životnim potrebama.
O vaspitanju u porodici pisano je mnogo. Već od najstarijih vremena i u najstarijim beleškama pojedinih filozofa i drugih pisaca susrećemo se sa nizom raznih mišljenja i saveta a isto tako i u brojnim raspravjlanjima, često i u obliku preporuka i upustava u vezi sa vaspitanjem, koji dolaze do pojedinih konfesionalnih formula i orijentacija.
Roditelji treba da budu svesni da se u vaspitanju dece radi o složenim i raznovrsnim zadacima. Radi se ne samo o brzini za fizičkim razvojem i vaspizanjem , već isto tako i o intelektualnim, moralnim, socijalnim, estetskim i radnim zadacima. Roditelji bi moali, kao prvo, imati neprekidno na umu da dete nije isto što i odrastao čovek, da se ono po svojoj fizičkoj i psihičkoj konstituciji razlikuje od odraslog, ne samo kvantitativno već i kvalitativno. Ono drugačije shvata, predstavlja, mašta, misli, oseća i hoće. U razumevanju deteta najčešće je podrška roditelja da ga usmeri prema svom mišljenju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET