Razvoj moralne svesti kod dece predškolskog uzrasta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj moralne svesti kod dece predškolskog uzrasta". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Тема: РАЗВОЈ МОРАЛНЕ СВЕСТИ КОД ДЕЦЕ ПРЕДШКОЛСКОГ УЗРАСТА
Садржај:
1. Увод............................................................................................................3
2. Морално васпитање предшколског детета ............................................4
3. Пијажеова когнитивно – развојна теорија морала.................................5
4. Психоаналитичка теорија развоја моралне свести................................7
5. Критеријуми моралног суђења................................................................8
6. Васпитни поступци родитеља за неприхватљиво понашање...............9
7. Литература...............................................................................................10
Uvod
Pod moralom se podrazumeva skup normi, pravila, propisa, ideala, koji važe u nekoj zajednici i nameću se pripadnicima te zajednice kao nepisani kriterijumi za suđenje, delovanje, odnošenje prema sebi i drugima, tj. regulišu oblik života u toj zajednici.
Moral je društveno-istorijska kategorija i menja se sadržinom i opsegom kroz razne kulture i epohe. Formiranje moralnih uverenja predstavlja viši stepen moralnog formiranja ličnosti i nastaje kada se moralna znanja (naučeni moralni pojmovi) formiraju u unutrašnji aktivan stav i odnos ličnosti prema tim znanjima. Ličnost moralna znanja prihvata kao vlastite stavove i ona mu postanu pokretačka snaga za moralno ponašanje i delovanje. Moralna uverenja su snažno emocionalno obojena i mogu se formirati samo kod onih ličnosti koje duboko veruju u ispravnost tih normi i načela.
Moralno vaspitanje predškolskog deteta
Moralno vaspitanje је proces moralnog formiranja i moralnog oblikovanja pojedinca u društvenu ličnost. То је specifičan proces u okviru kojeg se formiraju :
• njegova moralna svest
• moralna osećanja
• volja i karakter
• navike moralnog ponašanja i delovanja
• moralne karakteristike ličnosti
Pod uticajem normi ljudi formiraju sopstvene moralne principe, a norme i principi zajedno predstavljaju moralnu svest.
Danas je prihvaćeno shvatanje prema kome se dete ne rađa ni moralno ni nemoralno, već imoralno, što znači da se njegovo ponašanje ne određuje moralnim standardima. Pre nego što počne da se ponaša na moralan način, dete mora da upozna moral grupe kojoj pripada podražavajući osobe iz svoje okoline i prihvatajući pouke odraslih. Od centralnog značaja je internalizacija određenih principa ponašanja. Takođe je utvđeno da kulturni činioci imaju udela u nalazima. Kod dece iz različitih kultura varira uzrast prelaska u viši stadijum. Najbrže se razvija gradska srednja klasa, pa gradska niža klasa, a najsporije deca sa sela. To se potvrdilo i u vezi različite razvijenosti određenih kultura - brže se razvijaju deca iz razvijenijih kultura.
Najizrazitiji rezultat procesa socijalizacije je važna pokretačka snaga i kao takva ima tri komponente:
- intelektualnu ili kognitivnu komponentu čine znanja o moralnim normama i principima i sposobnost ispravnog rasuđivanja i primenjivane principa na konkretne slučajeve.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET