Sat TZO | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sat TZO". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
UVOD........................................................................................................................3
SAT TZK..........................................................................................................4
UVODNI DIO SATA.............................................................................................4
Pripremni dio sata
GLAVNI DIO SATA..............................................................................................5
Navesti A I B vidjeti iz knjige- obratiti pažnju izmjeniti
ZAVRŠNI DIO SATA............................................................................................6
Navesti vrijeme koliko traje taj sat.
OPTEREĆENJE NA SATU TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE.................................7
FIZIOLOŠKO OPTEREĆENJE................................................................................8
PSIHOLOŠKO OPTEREĆENJE.............................................................................11
ZAKLJUČAK.............................................................................................................12 – DOVESTI U RED
LITERATURA............................................................................................................13
UVOD
U ovom seminarskom radu obrađena je tematika sata tjelosnog i zdravstvenog odgoja te sukladna opterećenja koja idu sa istim. Obrađeno je fizičko kao i psihološko opterećenje na polaznike istog. Slika 1. Prikazuje djecu na satu tjelesnog odgoja, radeći jednu od fizioloških vježbi.
Slika 1. Djeca na satu tjelesnog odgoja
Tjelesno i zdravstveno odgojno-obrazovno područje zbog svoga značenja za skladan razvoj antropoloških obilježja učenika jedinstveno je po mogućnostima i posebnostima. Malo koja aktivnost djeteta ima takvu biotičku uvjetovanost kao tjelesno vježbanje, koje u školstvu osmišljava jedino nastava tjelesne i zdravstvene kulture. Da bi tjelesno vježanje imalo efekta na organizam učenika, na njega moraju djelovati određena opterećenja. Opterećenja na satu tjelesne i zdravstvene kulture možemo promatrati s različitih aspekata, a načelno se može govoriti o fiziološkom i psihološkom opterećenju. Kroz ovaj rad nastojim da objasnim pojam same strukture sata tjelesnog i zdravstvenog odgoja, opterećenja, prikazati faktore koji utiču na opterećenje, ali i postupak određivanja tog opterećenja.
DIJELOVI SATA – sat tjelesnog i zdravstvenog odgoja.
U svakodnevnoj pedagoškoj praksi sat tjelesnog odgoja najčešće predviña četiri faze koje označavaju tzv. Vremensku strukturu sata, sa odgovarajućim sadržajima, kineziološke aktivnosti uz optimalnu, svrsishodnu i efikasnu stručnu organiziranost samog sata. Takva klasična struktura nastavnog sata sadrži: uvodni dio sata, glavni dio sata i završni dio sata.
Uvodni dio sata
Uvodni dio sata ima zadatak da zagrije organizam, angažuje pri tome sve dijelove tijela. U ovome dijelu treba podstaći rad unutrašnjih organa, povećati pokretljivost zglobova i mišića, stvoriti prijatno raspoloženje i interesovanje za dalji rad i zbivanja. Djeca treba da rade u pokretu i sva odjednom, a kretanje treba da bude što življe. Uvoñenje učenika u kretnu aktivnost vrši se primjenom različitih sadržaja (prirodni oblici kretanja, elementarne igre). Pod elementarnim igrama podrazumjevaju se jednostavne igre koje u jednostavnim oblicima primjenjujemo na razne načine u različitim uvjetima, sa ili bez pomagala. One su sadržajem i pravilima igre jednostavne, lako primjenjljive, i prikladne za različite otvorene i zatvorene prostore. U njima su prisutni osnovni, prirodni oblici kretanja u jednostavnim i složenim situacijama. Mnoge elementarne igre omogućavaju pun razvoj pažnje, pamćenje, mašte i mišljenja, a time jačaju i voljne kvalitete djeteta. U igri naša djeca privikavaju se na pobjede ali i na poraze. Elementarne igre se najčešće primjenjuju u uvodnom i završnom dijelu sata.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET