Metodologija pedagoških istraživanja u sportu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metodologija pedagoških istraživanja u sportu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET SPORTA I FIZIČKOG VASPITANJA
NOVI SAD
METODOLOGIJA PEDAGOŠKIH ISTRAŽIVANJA U SPORTU
PEDAGOGIJA SA DIDAKTIKOM
Dr Radovan Čokorilo Dragan Savin
Grupa:III
NOVI SAD, 2009
METODOLGIJA PEDAGOŠKIH ISTRAŽIVANJA U SPORTU
Metodologija pedagoških istraživanja je posebna pedagoška disciplina koja proučava puteve naučne spoznaje u sportu. Nastala od grčkih reci:methodos-postupak,razrada i logos-reč,misao,nauka. Pedagoški fenomani su prepoznatljivi po sledećim osobenostima:sveopšta uslovljenost i uzajamna povezanost 2.promenljivost,razvojnost i procesualnost 3.problemi u vezi s postavljanjem cilja vaspitanja 4.međuljudski odnosi u procesu vaspitanja 5.utvrđivanje efekata vaspitnog rada(stečena znanja, stavovi)
VRSTE PEDAGOŠKIH ISTRAŽIVANJA U SPORTU
Pedagoška istrživanja se dele na osnovu različitih kriterijuma. Pa prema primenljivosti pedagoških istraživanja u vaspitnoj praksi postoje tri vrste istraživanja:
Fundamentalna
Operativna(primenjena)
Razvojna
Fundamentalna istraživanja proučavaju osnovna pitanja pedagogije sporta:Cilj vaspitanja,predmet pedagogije sporta i sl.
Operativna(primenjena) istraživanja se bave proučavanjem vaspitno-fizičke aktivnosti(sadrzaja,metoda i sl.) primer su istraživanja o vaspitnom uticaju takmicenja
Razvojna istraživanja se bave pronalaženjem najfunkcionalnijih oblika primene rezultata operativnih istraživanja u pedagoško-sportskoj praksi. Ona su u stvari most između nauke i prakse koji omogućava da se praksa unapređuje na osnovu naučnih dostignuća.
Prema vremenskoj dužini praćenja određene pojave imamo:
1.Longitudinalno
2.Transverzalno istraživanje
Kao primer za ove vrste istrživanja mogu nam poslužiti sportski klubovi u Vojvodini.Longitudialno istraživanje bi bilo razvoj klubova od osnivanja do danas(ukupan broj igrača,postignutih golova) i projekcija njihovog budućeg razvoja. Transverzano istraživanje obuhvatilo bi analizu u tim timovima u određenom trenutku(npr. po završetku ove takmičarske godine). Postoji i longitudialno-transverzalno istraživanje koje se odnosi na razvoj nekoliko generacija sportskog kluba i istovremeno ih upoređivati na kraju svake takmičarske godine. Postoje i podele prema vremenskoj usmerenosti(istorijska,savremena i futurološka), prema komponentama vaspitanja (fizičko,intelektualnog,radnog,moralnog,estetsko),po strukturi naučnih disciplina u pedagogiji (didaktička,metodička,andragoška),po dominantnoj metodi(eksperementalna,deskriptivna)
PROJEKAT PEDAGOŠKOG ISTRAŽIVANJA U SPORTU
Projekat pedagoškog istraživanja je pisani dokument u kome su razrađene osnovne faze budućeg istraživanja i anticipiran njegov ishod. U istraživanju složenijih problema prvo se izradi idejni projekat(skica) kao početni dokument o predmetu istraživanja,metodama,instrumentima,izvorima podataka. Potom sledi studijski projekat u kom je detaljno razrađeno sve ono što je predviđeno idejnim projektom pa on predstavlja osnovu za organizaciju i realizaciju istraživanja. Deo studijskog projekta u kome je naglasak na operacionalizaciji istraživanja(organizacija, kadrovski, vremenski i finansijski plan) naziva se tehnički projekat
PREDMET ISRRAŽIVANJA
Predmet istraživanja se određuje iz šireg područja u kom je uočen određeni pedagoški problem koji treba rešiti.Predmet istraživanja mora biti što je moguće više konkretan i informativan. Obično se pravi greška što se predmet formuliše veoma, široko a nekad i neodređeno. Primer tako široko postavljenog predmeta istraživanja je: „Motivacija u sportu“. Konkretnije određen predmet istraživanja je: „Porodični uslovi kao faktor orijentacije mladih da se bave fudbalom“. U ovoj etapi istraživanja, pored ostalog, značajno je utvrditi i sledeće: da li je problem nov ili je već istraživan, da li je izabran po afinitetu istraživača ili po narudzbi,da li postoje materijalne, tehničke, kadrovske i vremenske pretpostavke za njegovo rešenje itd. Na kraju neophodno je definisati osnovne pojmove u vezi s predmetom istraživanja i prikupiti literaturu iz šireg problemskog područja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET