Odgojno partnerstvo obitelji i škole | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Odgojno partnerstvo obitelji i škole". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Kolegij: Temeljna nastavna umijeća
ODGOJNO PARTNERSTVO OBITELJI I ŠKOLE
Sadržaj
1. Uvod 3
2. Određenje partnerskih odnosa između obitelji i odgojno-obrazovne ustanove 4
3. Suradnja između roditeljskog doma i škole 5
3.1. Načini suradnje roditelja i škole 6
3.2. Komunikacija s roditeljima 8
4. Nova uloga roditelja i učitelja 9
5. Projekti o suradnji obitelji i škola 10
5.1. Projekt «Škola otvorena roditeljima» 10
5.1.1. Istraživanje "Škola otvorena roditeljima" 10
6. Zaključak 11
7. Popis literature 12
1. Uvod
Roditelji školske djece u Hrvatskoj većinom imaju premalo mogućnosti sudjelovanja u donošenju odluka u školi i lokalnoj zajednici za dobrobit njihove djece. S druge strane, roditelji i svi koji se brinu za dobrobit djece dužni su ostvarivati prava djece na najbolji mogući način, a to se najbolje može ostvarivati njihovom zajedničkom, otvorenom i ravnopravnom komunikacijom. U školskom kontekstu, ostvarivanje prava djece najbolje bi se postizalo kada bi se uspjeli ostvariti pravi partnerski odnosi škole i roditelja. Interes za partnerstvom obrazovnih institucija i roditelja postoji, kao i brojni načini na koje se ono može potaknuti.
Obitelji i škole trebaju prvenstveno povećati svoju komunikaciju. U tome škole imaju značajniju ulogu. Stoga bi upravo one trebale facilitirati aktivno uključivanje roditelja u proces obrazovanja njihove djece, pa i poticati međusobnu razmjenu iskustava roditelja. Škola je dakle ta koja može pružiti kvalitetniju podršku učiteljima u poticanju partnerstva s roditeljima. Naravno, u svemu tome važna je uloga i želja samih roditelja.
2. Određenje partnerskih odnosa između obitelji i odgojno-obrazovne ustanove
U našoj se zemlji uobičajeno rabi termin „suradnja s roditeljima“, bez obzira na to radi li se o formalnim ili neformalnim oblicima komuniciranja. Pod suradnjom roditelja i učitelja misli se na proces međusobnog informiranja, savjetovanja, učenja, dogovaranja i druženja, a radi dijeljenja odgovornosti za dječji razvoj u obitelji i školi. Iz toga proizlazi da je cilj suradnje obitelji i odgojno-obrazovne ustanove dobrobit djeteta (Maleš, 2003). Dobrom suradnjom želi se ostvariti kontinuitet u odgoju i obrazovanju te omogućiti svakom pojedinom djetetu razvoj u sredini unutar koje će se osjećati prihvaćeno i voljeno, sigurno, zadovoljno i sretno, a koja će poticajno djelovati na razvoj svih njegovih potencijala i koja će skrbiti o njegovim specifičnostima. U skladu s time, sve se više nastoje mijenjati odnosi između roditeljskog doma i odgojno-obrazovne ustanove s namjerom da roditelji dobiju aktivniju ulogu nego dosad. Važnost međusobnog poštovanja i razumijevanja između roditelja i učitelja u prvi plan nameće pitanje važnosti uspostavljanja partnerskih odnosa kao pretpostavci uspješne suradnje. Partnerstvo između roditelja i učitelja uključuje uzajamno poštovanje, dijeljenje informacija, zajedničko odlučivanje i priznavanje individualiteta obitelji (Maleš, 2003). Partnerstvo se može realizirati samo ako se pravnim aktima osigura roditeljsko pravo na odlučivanje i sudjelovanje u realizaciji i vrednovanju programa. Ako se roditeljima ne daje podrška za sudjelovanjem u upravnim tijelima i ako nema mehanizama putem kojih oni mogu prezentirati svoje zahtjeve tada sve ostaje na razini lijepe teorijske zamisli.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET