Oštećenje motorike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Oštećenje motorike". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
DEPARTMAN ZA PSIHOLOŠKO-PEDAGOŠKE NAUKE
VASPITAČ DECE PREDŠKOLSKOG UZRASTA
AZRA H. HAKIĆ
FAHRETA MAŠOVIĆ
OŠTEĆENJE MOTORIKE
(Seminarski rad)
NOVI PAZAR
2011.
SADRŽAJ
Uvod....................................................................................................................3.
Oštećenje motorike.............................................................................................4.
Karakteristike dece sa oštećenjem motorike......................................................6.
Povezanost motorike i govora kod dece..............................................................7.
Cerebralna paraliza..............................................................................................8.
Dečija cerebralna paraliza.................................................................................11.
Dečija paraliza....................................................................................................12.
Zaključak............................................................................................................15.
Literatura...........................................................................................................16.
Uvod
Telesna ostećenja su sva ona stanja ograničenja,narušenosti ili onesposobljenosti motornog funkcionisanja neophodnog za izvodjenje motornih aktivnosti na nacin u obimu smatranim za normalnim.
Deca i omladina sa telesnim ostećenjem čine vrlo raznoliku grupu.Kod njih se u širokom rasponu zaticu ograničenja,narušenost ili onesposobljenost motornog funkcionisanja,nasledjenog stečenog ili sredinski uslovljenog porekla,i u veoma raznovrsnim i brojnim pojavnim oblicima.Ovo je,posmatrajući sa aspekta svih oštećenja i ometenosti,najraznovrsnija i najheterogenija grupa lica.
Za ostećenje motorike često se koristi izraz telesna invalidnost.
Razni etioloski faktori mogu dovesti do telesnih oštećenja.Telesna oštećenja se mogu javiti u različitim oblicima i mogu biti praćena i sa izvesnim funkcionalnim promenama različitog stepena.
U ovom radu okvirno je prikazano oštećenje motorike,njeni uzroci,karakteristike,prevencija i lečenje.
Oštećenje motorike
Pojam i stupanj oštećenja motorike
Za oštenjenje motorike često se koristi telesna telesna invalidnost.Prema Pedagoškoj enciklopediji,II,1989, „telesna invalidnost je pojava koja se manifestuje u obliku oštećenja,deformacija,funkcionalnih i motoričkih smetnji zbog prirodjenih mana,bolesti ili povreda.
Uzroci oštećenja motorike (telesne invalidnosti)
S obzirom na uzroke razlikujemo telesnu invalidnost kao posledicu:
oštećenja lokomotornog aparata(iščašenje kuka,deformacije noge i stopala,ruke i šake,kraljeznice i vrata,frakture,amputacije,plegije,patuljasti i gigantski rast,osteomijelitis,zglobno-koštana tuberkuloza,rahitis,mišićna distrofija,spina bifida itd.
oštećenje zivčanog sistema (cerebralna paraliza),
oštećenje centralnog zivčanog sistema (decija paraliza),
hronične bolesti ostalih organskih sistema (bolesti srca,tuberkuloza pluća,dijabetes,astma i druge dugotrajne bolesti koje zahtevaju specifičan režim života,ishrane,nege i zaštite).“
Prema G.Zovku,1993. osobe s motoričkim smetnjama su one kod kojih „postoje oštećenja,deformacije,funkcionalna insuificijencija ili smetnje uzrokovane oštećenjem lokomotrnog sistema ili hroničnim bolestima,zbog čega im je stalno ili povremeno potrebna stručna pomoć u vaspitanju i obrazovanju te osposobljavanje za rad i život pod njima primerenim uslovima.“ Ova definicija polazi od medicinskog,tj.etiološkog aspekta.
Postoje i definicije sa socijalnog i pedagoškog aspekta.Definicije sa socijalnog aspekta naglašavaju organsko-funkcionalne nedostatke i nepravilnosti zbog kojih je bitno smanjena sposobnost uključivanja u rad i društveni zivot.
Definicije sa pedagoškog aspekta naglašavaju one telesne nepravilnosti koje otezavaju,a često i onemogućuju vaspitanje i obrazovanje takve dece u standardnim uslovima vaspitanja i obrazovanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET