Pedagoška komunikologija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pedagoška komunikologija". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Pedagoška komunikologija
(seminarski rad)
SADRŽAJ
UVOD....................................................................................................................1
PRVI DIO: RAZGOVOR U ŠKOLI.....................................................................2
DEFINICIJA I OBLICI RAZGOVORA....................................................2
VERBALNI I NEVERBALNI RAZGOVOR U ŠKOLI............................3
SADRŽAJI I ODNOSI U TIJEKU RAZGOVORA...................................4
OSOBNI I PSIHODINAMSKI ASPEKTI RAZGOVORA.......................5
POVRATNE INFORMACIJE, SLUŠANJE I RAZGOVOR O RAZGOVORU...........................................................................................7
NAČINI I STILOVI RAZGOVORA U ŠKOLI.........................................7
DRUGI DIO: PROBLEMI U ŠKOLI...................................................................9
KOMPLEKSNI PROBLEMI ODGOJA I IZOBRAZBE.......................... 9
RJEŠAVANJE KOMPLEKSNIH PROBLEMA ODGOJA I IZOBRAZBE..............................................................................................9
TREĆI DIO: KONFLIKTI, SVEĐE I AGRESIVNOST U ŠKOLI...................11
KONFLIKTI U ŠKOLI.............................................................................11
SVAĐE U ŠKOLI.....................................................................................12
AGRESIVNOST U ŠKOLI......................................................................13
ZAKLJUČAK......................................................................................................14
LITERATURA....................................................................................................15
UVOD
Osnovni je instrument odgoja i obrazovanja razgovor između učitelja i učenika, između učitelja međusobno i između učenika međusobno. Suvremena znanost o razgovoru naziva se interpersonalna komunikologija, koja predstavlja teoretsku i stručnu pozadinu vještine interpersonalnog komuniciranja tj. razgovora. Interpersonalna komunikologija postaje strateška znanost suvremenog odgoja i obrazovanja.
PRVI DIO: RAZGOVOR U ŠKOLI
DEFINICIJA I OBLICI RAZGOVORA
Interpersonalna komunikologija bavi se interpers. komunikacijom u obitelji, školi, poduzeću, manjim i većim društvenim zajednicama,tj. u svim životno važnim ljudskim sistemima. Treba je razlikovati od masovne, medijske, javne, žurnalističke i političke komunikologije koje se bave sekundarnom i indirektnom komunikacijom. U našoj zemlji ta je znanost tek na početku. U razvijenim se zemljama interpersonalna komunikologija primjenjuje na području savjetovanja, liječenja, pedagogje, managmenta i politike.
Interpersonalna komunikacija je primanje i djelovanje poruka unutar neposrednih «licem u lice» odnosa među ljudima. Ako poruke šaljemo namjerno, planirano i svjesno te uz traženje i primanje povratnih informacija o njihovu prihvaćanju i djelovanju, naša je komunikacija potpuna i stručna.
Komunikacijski proces sastoji se od 4 osnovna elementa: pošiljaoca poruke, poruke, primaoca poruke i konteksta.
Svaka komunikacija ima svoju izražajnu komponentu (priopćavanje onoga što već postoji) i utjecajnu komponentu (ostvarivanje još nepostojećeg).
Ako razgovor s učenikom nema obje komponente on ne služi svojoj svrsi, tj. odgoju i obrazovanju.
Razgovor u školi mora imati odgovarajuću sintaksu (poredak riječi), semantiku (prepoznatljivost značenja riječi) i pragmatiku (ostvarivost poruke u stvarnosti) da bi učenici mogli čuti, shvatiti i realizirati poslane poruke.
Komunikacija kože biti verbalna i neverbalna, sadržajna i odnosna, te kongruentna i inkongruentna. To znači da ne možemo da ne komuniciramo – prvi Watzlawickov komunikacijski aksiom.
Razlikujemo informativnu, personalnu, kontaktnu i apelativnu komunikaciju. Odgojno-obrazovna poruka kao informacija mora biti praćena osobnim uvjeravanjem, kontaktnim povezivanjem i apelatvnim zahtjevanjem.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET