Pedagoške ideje Jan Amosa Komenskog | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pedagoške ideje Jan Amosa Komenskog". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Јан Амос Коменки (1592-1670)
Словенски педагог, филозоф, књижевник рођен је у Нивницама у Јужној Моравској 1592.године, а своје детињство провео је у Ухредском Броду. У дванаестој години постаје сироче и бори се сам кроз живот. Мењао је занате, радио на имањима, али истовремено са својих шеснаест година похађао школу у Стражници и Прерову. Био је Љобар ученик латинске школе-својине Чешке браће. Касније уписује Акедемију у Херборну и Хајделбергу. Био је наставник у школи, следбеник Вивеса и присталица Бекона. С љубављу је проучавао Бекона и Раткеа. Он је био теолог, хуманиста, и борац против средњовековне заосталости. Своје реформистичке идеје-протесте-у борби против католичке цркве давао је кроз дела која је написао и као припадник протестног покрета - “Чешка браћа”. Због својих напредних идеја прогнан је из своје земље коју су држали Хабзбурзи.
После битке на Белој Гори 1620. прогонство постаје његов живот и његове Чешке браће. Изгубио је кућу, жену и децу, и доживео распад система Чешке браће. Са око 30 000 хиљада припадника лутао је скоро осам година. Много касније,кад су се коначно настанили у Пољској, изабран је за епископа. Уједно је он био и последњи епископ Чешке браће, јер су све наде биле угушене после Вестфалског мира када је Коменском остало само да моли Бога за спас Чешке браће. Умро је 1670.године и иза себе оставио пуно тога.
Прогањали су га сви који нису подржавали његове исказе,док данас многи људи с поносом изговарају и понављају речи Коменског:
“СВУДА НЕКА СЛОБОДА ТЕЧЕ,НАСИЉЕ НЕКА ЈЕ СВЕМУ ДАЛЕКО”
“РАТ ЈЕ ПОТРЕБНО ОДБАЦИТИ,КАО НЕШТО ЗВЕРСКО,ЈЕР ЉУДИМА ПРИСТАЈЕ САМО ОНО ШТО ЈЕ ЉУДСКО”
“ЗАР ПАКАО У ТОМЕ ЈЕ ВОЉА ТВОЈА,ДА МЕЂУ ЉУДИМА ТАКВА НЕРАВНОПРАВНОСТ БУДЕ,ЈЕДНИ ДА ОБИЉЕ СВЕГА ИМАЈУ,БЕЗ РАДА,ДОБРО ДА ЖИВЕ,ДРУГИ ПАК НЕИМАШТИНУ ДА ГУЛЕ”
“ШТО ЖЕЛИМО ЈЕ ТО,ДА СЕ ПОТПУНО И ДО ПУНЕ ЉУДСКОСТИ МОЖЕ ОБРАЗОВАТИ –НЕ ЈЕДАН ЧОВЕК ИЛИ НЕКОЛИКО ИЛИ МНОГО ЉУДИ,ВЕЋ СВИ ЉУДИ…УКРАТКО СВАКО!”
(цитати Коменског)
Рад И дела Јан Амоса Коменског
Иако је много путовао написао је више од 140 дела углавном посвећена педагошким проблемима. Најпознатија су: “Лавиринт света и рај срца”, “Велика дидактика” , “Материнска школа” , “Отворена врата света” , “Најновија методика језика” , “Свет у сликама”…
Он је расправљао о скоро сваком важнијем педагошком питању, за њега је васпитање представљало главно средство обнове човечанства. Васпитањем се бави од најранијег узраста до смрти појединца и преласка у вечни живот. Расправљајући о овим питањима, први је дао оригиналне идеје и напредна решења, и тиме је означио почетак једне нове епохе и промењеног односа према детету, васпитању и школовању уопште. Први је дао целовит педагошки систем доприневши да се педагогија утемељи као самостална наука. Тако је извршио велики утицај на многе своје савременике и следбенике па се његов рад и данас проучава кроз посебну дисциплину-КОМЕНИОЛОГИЈУ.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET