Pedagoški pogledi Jana Amosa Komenskog s osvrtom na delo Materinska škola | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pedagoški pogledi Jana Amosa Komenskog s osvrtom na delo Materinska škola". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Нишу
Филозофски факултет
Педагошки погледи Јана Амоса Коменског с освртом на дело Материнска школа
Ниш, 2009.
Биографија Јана Амоса Коменског
Ј. А. Коменски рођен је 28. 3. 1592. г. у Нивници у породици млинара која је припадала социјално опредељеној верској секти ,,чешка браћа``. Ова секта представља ,,верску секту која је формирана од остатака најдемократскијег правца хуситског покрета, из таборита (сељаци, занатлије). Они су проповедали једнакост свих људи и били су против приватне својине“.
Бавио се педагогијом, лингвистиком, природним наукама, познат је хуманиста, филозоф и политичар. Са дванаест година остаје без родитеља, а латинску школу у Превору уписује тек са шеснаест година. Због изузетног успеха верска општина шаље Коменског на Универзитет у Херборну где се упознаје са дидактичким настојањима немачког педагога Раткеа. У Хајделбергу изучава и завршава теологију. Након тога враћа се у земљу и постаје управник латинске школе у Прерову.
За то време везује се почетак његовог реформаторско-педагошког рада. Убрзо постаје свештеник Јединства братског. Ова црква позната је као протенстанска црква у Чешкој. Као таква гоњена је од католичке реакције и царске власти. Године 1628. напушта Чешку и настањује се у пољском граду Лешну.
Тамо постаје руководилац гимназије и 1631. објављује уџбеник Отворена врата језицима. Овај спис преведен је на дванаест европских језика и четири азијска језика. Уследило је његово главно дело већ 1632. Велика дидактика (Didactica magna). Објављено је прво на чешком, а затим на латиском језику.
Путовао је Европом задржавајући се у Енглеској, Мађарској, Шведској. За време боравка у Мађарској пише дело Свет у сликама (Orbis pictus) 1654.године. Ово дело представља прву илустровану читанку украшену са 302 дрвореза и дуго је било деци најмилије штиво.
Поново се враћа у Лешно. Град страда за време рата између Пољске и Шведске и тада Коменски по други пут губи целокупну своју имовину, рукописе и библиотеку. Његово последње упориште су ,,Чешка браћа`` . До краја живота борави у Амстердаму и тамо је припремио за штампање своје целокупно дидактичко дело на латинском језику које је и штампано. Умро је 1670. године.
Педагошки погледи Ј. А. Коменског
Коменски је био велики педагог напредне буржоазије у чијем раду налазимо утицај различитих идејних струјања нарочито ренесансне педагогије и ренесансног животног оптимизма. На њега утицале су и демократске тежње тадашњих верских секти и Беконове филозофије. Религијски поглед на свет огледа се у дефинисању васпитног циља: ,,Крајњи циљ човека је вечито блаженство богом“.
Издигао се ипак над оквирима религијске идеологије па је садржина његовог педагошког система изузетно прогресивна. Настала је првенствено под утицајем Бекона и његове модерне филозофије и хуманистичких идеја ренесансе.
Херетички ставови онога времена израз су отпора маса против феудалног искоришћавања и захваљујући њима Коменски је дубоко демократичан. Припадност верској секти остварује утицај најпре на верском плану који се огледа у крајње религиозном васпитању. Други план на којем се види утицај је социјално-филозофски остварен у демократској опредељености ставова. Последњи план је педагошки изражен у потпуној посвећености школском раду.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET