Elektricitet - pedagogija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektricitet - pedagogija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УВОД
Електрицитет је реч која се односи на одређене физичке појаве узроковане наелектрисањем. Међутим, тај појам се често везује уз неколико различитих а повезаних појмова:
Наелектрисање – својство неких субатомских честица које одређује начин његове електромагнетне интеракције. Наелектрисан предмет је под утицајем електромагнетског поља, али га и сам производи.
Електрична струја– кретање или проток наелектрисаних честица, мерено у амперима (А).
Електрично поље – посредник у преносу утицаја једног наелектрисања на друга наелектрисања која се налазе у његовој близини.
Електрични потенцијал – способност електричног поља да изврши неки рад, мери се у волтима (V).
Електромагнетизам – фундаментална интеракција између магнетског поља и наелектрисања које је у покрету.
Реч електрицитет је настао од грчке речи „електрон“ што значи ћилибар. Стари Грци су открили да ћилибар када се протрља може да привлачи лаке комадиће папира или плуте. Нека тела се трљањем вуном и свиленом тканином или крзном наелектришу. Око наелектрисаних тела ствара се електричнп поље. Дејство поља се уочава јер наелектрисани предмет привлачи комадиће хартије. Електрицитет може бити позитиван и негативан. Позитивно и позитивно наелектрисање као и негативно и негативно наелектрисање се одбијају, а позитивно и негативно наелектрисање се привлаче.
Француз Ди Феј је открио када се трљају стакло и смола, настају различите врсте наелектрисања. Као успомена на то откриће остали су називи електрицитет стакла и електрицитет смоле. Касније је електрицитет стакла назван позитивни електрицитет, а електрицитет смоле негативни.
Севање је један од најупечатљивијих ефеката електрицитета
Услед трења које настаје између облака и слојева сувог ваздуха облаци се наелектришу огромним количинама електрицитета. Због тога напон између облака и Земље има врло велике вредности. Зато често долази до пробоја струје кроз ваздух , нарочито у току олуја. Олуја прати бљесак, који се назива муња.
И неке животиње имају сопствени електрицитет. У Јадранском мору постоје рибе које имају електрицитет. То су шарена, оката и мркуља. Електрицитетом се бране од већих риба, а мање нападају. Оне електрицитетом умртве свој плен, па га потом поједу.
УСВАЈАЊЕ ПОЈМА ЕЛЕКТРИЦИТЕТА КРОЗ АКТИВНОСТИ
Да би деца усвојила појам електрицитета, морамо га објаснити кроз бројне примере приликом извођења усмерене активности. То се изводи на начин примерен дечјем узрасту, како би се одржала њихова пажња. У уводном делу деца ће се мотивисати да се заинтересују за тему, у главном делу тема ће се разрадити,а у завршном утврдити стечено знање. Деца ће, на занимљив начин усвојити појам електрицитета.
Активност-ЗАЉУБЉЕНИ БАЛОНИ
За извођење ове активности потребно је надути четири балона. На један пар балона нацртати весело лице, а на други пар тужно. Надуване балоне везати дужим концем, а на руку навући вунену рукавицу.
У уводном делу децу поређати у полукруг и показати како реагују „заљубљени балони“ приликом наелектрисања. Прво усмерити пажњу на веселе балоне. Руком на којој је рукавица трљати један насмејан балон, а затим принети другом насмејаном балону и посматрати шта се дешава. У том тренутку ће се наелектрисати балон који је протрљан рукавицом и приближити другом насмејаном балону „у кога је заљубљен“. Деци ће ово бити посебно занимљиво, зато што су ови насмејани балони срећан пар и при реакцији електрицитета се приљубљују једно уз друго. Након тога приближити тужни пар балона. Овога пута вуненом рукавицом протрљати оба балона и посматрати реакцију. У овом случају, оба ће бити наелектрисана и уследиће то да ће се балони удаљити један од другог. За разлику од насмејаног пара балона, ови тужни беже један од другог, што ће пробудити дечије интересовање за оглед.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET