Igra i njen značaj u pripremi deteta za polazak u školu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Igra i njen značaj u pripremi deteta za polazak u školu". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

INETNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
PEDAGOSKO-PSIHOLOSKE NAUKE
SMER: VASPITAC PREDSKOLSKE DECE
Seminarski rad
IGRA I NJEN ZNACAJ U PRIPREMI DETETA ZA POLAZAK U SKOLU
Jasmina Todic
Novi Pazar, 2014.
UVOD
Cinjenica je da polazak u skolu za dete predstavlja jednu od najznacajnijih prekretnica u njegovom zivotu, ali takodje je i period pun nepoznanica za njega i njegove roditelje. Kroz citav predskolski period dete se intenzivno razvija i formira razlicite osobine i navike. U zavisnosti od individualnih psihofizickih karakteristika, dete se lakse ili teze adaptira na skolsku sredinu I ucenje.
Institucionalnim predskolskim vaspitanjem I obrazovanjem postice se razvoj ukupnih potencijala kod dece ranih uzrasta, sto predstavlja jedan od bitnih momenata u procesu pripreme za skolu. U predskolskim ustanovama se organizuju igrovne aktivnosti, buduci da su one primerene uzrasnim I psihofizickim osobenostima kod dece. Programska koncepcija predskolskog vaspitanja I obrazovanja pociva na ideji da dete kroz igru uci, uceci se igra I na takav nacin izrasta u aktivno I kreativno bice,buduci da je igra kreativni akt. Prelaz iz jedne ustanove u drugu treba da bude olaksano pripremom dece,posetom skoli, upoznavanjem zivota I rada u skoli, uskladjivanjem termina koji su u upotrebi, a to se postize saradnjom svih zaposlenim u obema ustanovama.
1
IGRA I NJENA ULOGA U RAZVOJU DETETA
Pojam igre
Igru , za razliku od drugih aktivnosti , narocito rada , karakterise sloboda , spontanost I svrsishodnost . Jedini razlog zbog kojeg se dete , mladi I zrele osobe igraju je zadovoljstvo koje iz igre proizilazi. Za razliku od igre,rad je aktivnost koja se najcesce dozivljava kao obaveza , odnosi se kao obaveza kojom se stvaraju dobra ili ispunjava neka socijalna funkcija , koju okolina svesno zahteva od individue , ili to osoba cini sama da bi obezbedila sredstva za zivot . Postoje situacije kada ista aktivnost moze istovremeno da bude i igra i rad i ako su razlike u pojmovima igre i rada evidentno.
Organizovano ucenje kroz igru
Visestruk je znacaj detetove igre za njegov razvoj. Ono doprinosi razvoju psihofizickih funkcija deteta , njegovih sposobnosti I znanja. Deca u igri ekspermentisu, [postavljaju I resavaju problem na specifican,svrsishodan I sebi svojstven nacin . Tima se decija latenta sistematizuju I prerastaju u sredjeno znanje. Istice se da je kroz igru moguce transformisati razlicite obrasce decijeg ponasanja I podsticati nove modele , sto doprinosi daljem razvoju potencijala. Svojim izrazitim formativnim mogucnostima igra podstice razvoj decijih sposobnosti I stvara preduslov za njihovo usloznjavanje na starijim uzrastima . Dok se igra dete I istrazuje svet oko sebe I sopstvene mogucnosti prolnalazi I izmisja nove mogucnosti delovanja u razlicitim situacijama . (KAMENOV,1989:67)
2
PODSTICANJE RAZVOJA KROZ IGRU ZA POLAZAK U SKOLU
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET