Izrada bajke i basne | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Izrada bajke i basne". Rad ima 34 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 САДРЖАЈ
САДРЖАЈ 1
УВОД 2
1. РАЗВОЈ ДЕЧИЈЕ КЊИЖЕВНОСТИ 3
2. ВАСПИТАЧ КАО ПОСРЕДНИК ИЗМЕЂУ КЊИЖЕВНОСТИ И ДЕЦЕ 6
2.1. Избор дела за читање и причање 9
2.2. Припрема васпитача за интерпретацију књижевног дела 11
3. ТУМАЧЕЊЕ ПРИЧЕ ЗА ДЕЦУ И ДРУГИХ ПРОЗНИХ КЊИЖЕВНИХ 12
3.1. Емоционално-интелектуална припрема деце 13
3.2. Интерпретативно читање- причање текстова 14
3.3. Психолошка пауза ради сређивања утисака 15
3.4. Провера доживљаја дела 16
3.5. Тумачење фабуле књижевног дела 16
3.6. Тумачење ликова 18
3.7. Етички смисао дела 18
3.8. Уочавање језичко-стилских особености дела 19
ПОЈЕДИНОСТИУ ТУМАЧЕЊУ ПОЈЕДИНИХ ВРСТА ТЕКСТОВА 20
4. ТУМАЧЕЊЕ БАЈКЕ 20
5. Тумачење басне 29
ЗАКЉУЧАК 33
Литература 34
УВОД
Књижевност , термин настао од речи књига , представља превод стране речи литература и њен је најближи синоним . Термин литература потичe из  латинског језика од речи литтера слово , настао превођењем грчke речи са истим значењем γραμματικη (τεχνη) од γραμμα – слово.
Термин књижевност употребљен у ужем значењу означава уметничку књижевност (белетристика , лепа књижевност ). Употребљен у ширем значењу , термин књижевност односи се и на дела настала у процесу проучавања књижевности , односно обухвата и текстове који припадају књижевној критици, књижевној историји  и  теорији књижевноj и које заједно са методологијом проучавања књижевности конституишу науky o књижевности.
Термин књижевност употребљава се да означи језичку уметност , естетички вид језичке творевине . Књижевна естетика покушава да пружи мерило за разликовање уметничке речи од осталих појавних облика језика.
Бројне су поделе књижевности и критеријуми на којима се те поделе заснивају : припадност одређеној епохи , периоду , правцу , етничкој заједници , културно-географском подручју ; критеријум за поделу може бити и публика , коме је дело намењено ; да ли је аутор познат или не.
Полазећи од природе самог дела , књижевност се дели на књижевне родове и врсте. Широко је усвојена подела књижевности на три рода:
лирски,
епски 
драмски.
Књижевност се може делити и на:
поезију,
прозу 
драму.
РАЗВОЈ ДЕЧИЈЕ КЊИЖЕВНОСТИ
Књижевност је израз друштва и важан фактор у духовном уздизању човека.Поетика књижевности за децу нарочито уважава дидактичност. Дечија књижевност, због своје специфичне природе нарочито је погодна за постизање поучних ефекта . Књижевна уметност за децу нуди „одскок идеју“, едукативност у вишем смислу, неку вишу мудрост, нешто поручује али истовремено и нешто крије, јер писац сматра да је детету боље наговестити и подстаћи му машту јер је у његовој природи да нешто сазна и научи без присиле јер наговештавањем дете је радозналије и спремније на тражење него потпунимо oткривањем. Деца воле да уче на привлачан и приступачан начин, зато ствараоци књижевних дела намењених деци, кроз басне, бајке, поезију и прозу утичу на читаочев разум, наводећи дете на размишљање и доношење суда о животу. Својим делима уче дете разборитости развијајући у њему менталну послушност.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET