Analiza etickog problema zivotna sredina | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza etickog problema zivotna sredina". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Технички факултет
“Михајло Пупин” Зрењанин
Пословна етика и право
тема: Aнaлизa етичког пpoблema
животна cpeдинa
Зрењанин 2008
Увод
Vreme u kojem `ivimo nosi sa sobom veliko zaga|ewe okoline i neracionalnu potro{wu prirodnih dobara. Proteklih 200 godina covecanstvo se pribli`ilo mogu}nosti sopstvenog samouni{tewa. Do pojave ekolo{ke krize doveli su
Rast stanovni{tva,nesta{ica energenata,nerazumne eksploatacije prirodnih resursa, ugro`avawe prirodnih raznolikosti.
Krajem pro{log veka zapocetre su aktivnosti na regulisawu problematike upravqawa za{titom `ivotne sredine.Tako su se posle vi{e deklaracija pojavili me|unarodni standardi ISO 14000 koji su promovisali novi sistem upravqawy kao EMS menad`ment za{titom `ivotne sredine.
Основни задатак eтике је дефинисање начина понашања људи, те проналажење одговора на питање какав би морал требао бити да би човек појединац и друштво у целини испунили своју улогу. Циљ етике у менаџменту је развити нови дух и уградити га у добровољне стандарде не чекајући на законску присилу. Да би предузећа била ефикасна и ефективна, требају уводити у пословање етичке кодексе те именовати етичке одборе. Укључивање свих производних процеса у савремене процесе глобализације намеће потребу стварања позитивне климе која ће пружити шансу промовисању етичких вредности,позитивним основама развоја и поштовању високих стандарда у пословању и развоју.
Све израженије последице напретка у доба касне Модерне и ране Постмодерне угрожавају и сам смисао ове цивилизације. То се можда понајвише огледа у све бројнијим, интензивнијим и опаснијим ризицима у нашем технолошком окружењу. Ширењем процеса глобализације убрзано се одвија и процес глобализације еко-ризика.
Будућност је неизвеснија него икад раније.. Зато је нужна повећана одговорност за будућност, па и одговорност науке. Мора се убрзано наставити трагање за алтернативним стратегијама развоја и алтернативним технологијама. У том контексту је нужна и изградња сталног система глобалне заштите.
То просто постаје услов опстанка будућих генерација.
1. Модерно друштво као друштво ризика
После готово два века индустријског развоја, који се одвијао у знаку свеопштег напретка, све учесталија су преиспитивања суштинских ефеката и смисла таквог напретка.
Уз сав и готово немерљив научно-технолошки и производни "бум" у доба Модерне, неки њени резултати више прете будућности човека и света. Свет је оштро раздељен на субјекат (човека) и објекат (природу, дртуштво, технику). Одавно је заборављено јединство човека и света. У животу који је добрим делом одређен и ограничен технологијом, увелико је изгубљен смисао постојања човека у свету. У својој ароганцији, човек је посегао за потпуним овладавањем и бездушним искоришћавањем природе, околине, и другог човека, с намером да то чини и учини и са универзумом.
Уколико поставимо питање : ″да ли да сачувамо шуме″ најчешће одговор је ″свакако″, али ако поставимо питање ″да ли се слажете да изгубите посао да бисмо сачували дрвеће″, одговор се мења.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET