Banke kao finansijske institucije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Banke kao finansijske institucije". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET U TRAVNIKU
PRAVNI FAKULTET U KISELJAKU
ODSJEK/SMJER: POSLOVNO PRAVO
BANKE KAO FINANSIJSKE INSTITUCIJE
-seminarski rad-
Kiseljak, novembar 2011
SADRŽAJ
1.UVOD 3
1.1.Općenito o bankama 4
2. Uloga i funkcija banaka 7
2.1. Organizacija centralne banke 8
2.3. Bankarski sistem BiH 9
3.EVROPSKA CENTRALNA BANKA 11
4.Zaključak 13
Literatura 14

1.UVOD
Banke danas predstavljaju najveće, finansijske posrednike. Prve bankarske institucije osnovane su tokom XV i XVI vijeka, u doba renesanse u Italiji. Sam naziv banka, dolazi od italijanske riječi banca, što znači klupa, tj. mjesto gdje su se obavljale finansijske transakcije razmjene. Tadašnje banke, imale su osnovnu funkciju da obezbjede siguran način plaćanja radi obavljanja trgovačkih usluga, odnosno prodaju robe i usluga.
Savremeni bankarski sistem jedne zemlje danas čini jedinstvo banaka i centralne banke kao glavnog regulatora kreditno-monetarne politike.
Centralna banka predstavlja finansijsku instituciju koja ima osnovnu funkciju da realizuje ciljeve državne ekonomske politike kontrole ponude novca, odnosno monetarne stabilnosti. U većini zemalja u svijetu centralna banka je pod kontrolom državnih organa.
Ono što je jedinstveno za sve zemlje je da centralna banka ima određen stepen nezavisnosti u sprovođenju svojih funkcija. Ona donosi mjere koje usvaja državni organ, ali je nezavisna u realizaciji istih.
U većini zemalja naziv centralne banke je određen kao i sam naziv zemlje, tako imamo kod nas Centralnu Banku BiH, članice Evropske Unije - Evropsku centralnu banku, dok SAD imaju centralnu banku pod nazivom Federalne rezerve (ili Fed).
Takođe ona vodi računa o vrijednosti novca u odnosu na strana sredstva plaćanja.
1.1.Općenito o bankama
Banke su finansijske institucije depozitnog i kreditnog karaktera. Po našem pravu, banka se može osnovati i poslovati samo kao dioničko društvo (ZOB, čl 1. st. 2/741). Banka samostalno obavlja svoju - djelatnost radi ostvarivanja dobiti. Poslovanje banke zasniva se na principima likvidnosti, rentabilnosti sigurnosti. Niko ne može upotrebljavati riječ „banka“ u firmi ako ne vrši bankarsku djelatnost, osim ako je takva upotreba utvrđena i dozvoljena posebnim zakonom ili međunarodnim ugovorom.
Osniva se uz pribavljanje prethodne dozvole od strane Agencije koja je uslov za upis banke u sudski registar (ZOB, čl.9). Za dobijanje dozvole nije dovoljna uplata kapitala, nego i uvjerenje Agencije da će banka ispunjavati zakonske zahtjeve u poslovanju. Agencija može ukinuti bankarsku dozvolu, ako su ispunjeni zakonski uslovi ili na zahtjev same banke, što je pretpostavka za njenu likvidaciju.
Zakonski minimum za osnivanje banke, kao i najmanji iznos kapitala koji banka mora održavati, ne može biti niži od 5.000.000 KM (pet miliona KM). Bez odobrenja Agencije, nijedno fizičko ili pravno lice ne može steći ili povećati značajnije svoje pravo glasa u banke preko 20%, 33% i 50% učešćem u kapitalu banke ili u ukupnom broju akcija (ZOB, čl. 20). Isto tako, zakon ograničava-, učešće banke u drugim pravnim licima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET