Centralno bankarstvo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralno bankarstvo". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

DRŽAVNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARUPRAVNI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
PREDMET : BUDŽETSKO PRAVO
TEMA : CENTRALNO BANKARSTVO
Novi PazarMaj, 2013.
SADRŽAJ
1. UVOD 3
2. POJAM I ISTORIJAT CENTRALNOG BANKARSTVA 4
3. STATUS I ORGANIZACIONA STRUKTURA CB 7
4. UPRAVLJANJE CENTRALNOM BANKOM 8
5. POSLOVI CENTRALNE BANKE 10
6. NEZAVISNOST CENTRALNE BANKE 11
7. ZAKLJUČAK 13
8. LITERATURA 14
UVOD
Danas postoji veliki broj definicija centralne banke. Prema definiciji Međunarodnog monetarnog fonda, centralna banka je nacionalna finansijska institucija koja sprovodi kontrolu nad ključnim aspektima finansijskog sistema i obavlja aktivnosti poput: emitovanja valute, upravljanja deviznim rezervama, obavljanja transakcija sa MMF - om i obezbeđivanje kredita ostalim depozitarnim korporacijama. U širem smislu, pod pojmom centralne banke MMF tretira i valutni odbor, kao i vladine agencije koje su posebne institucije, a obavljaju aktivnosti centralne banke. Ekonomska i poslovna enciklopedija (1994) definiše centralnu banku kao vodežu monetarno kreditnu ustanovu koja ima dva osnovna zadatka: da osigura nesmetano funkcionisanje bankarskog i finansijskog sistema i da vodi monetarnu politiku, odnosno da kontroliše kolićinu novca u opticaju u cilju ostvarenja niske stope inflacije, bez izazivanja visoke nezaposlenosti.
Iz velikog broja različitih definicija mogu se izvući neke zajedničke karakteristike koje u osnovi definisu centralnu banku. Prvo, to je vrhovna monetarna institucija. Drugo, ona može obavljati niz razlicitih funkcija i ima monopol nad izdavanjem novca. I treće, njen najvažniji cilj je održavanje cenovne stabilnosti u užem smislu, odnosno finansijske stabilnosti u širem smislu.
U ovom seminarskom radu biće reči o pojmu centralne banke i centralnog bankarstva, istorijatu i nastanku ovih pomova i svim relevantrnim činjenicama vezanim za centralno bankarstvo i centralnu banku.
POJAM I ISTORIJAT CENTRALNOG BANKARSTVA
Novac i monetarna politika su prisutni od pocetka civilizacije, a centralno bankarstvo ima mnogo kraću istoriju. Istorija centralnih banaka je dugačka i one su osnivane iz razlicitih motiva. Istorijski posmatrano centralne banke su se raz-vile na dva nacina. Prvi je predstavljao evolucioni proces, kada se iz komercijalnog bankarstva izdvojila jedna banka koja je dobila monopol na emisiju novca. Drugi način je u vidu državnog dekreta kojim se osniva centralna banka.
Preteču centralnih banaka[1] su često predstavljale klirinđke kuće. One su neretko imale ulogu zajmodavca u krajnjoj instanci i osiguravale su depozite za svoje članice. U periodima krize one su funkcionisale kao jedna banka, to jest izdavale su sertifikate o vlasništvu ili pripadnosti klirinškoj kući i na taj način se povoljan kreditni status dobrih banaka širio i na loše banke, članice klirinške kuće. Takođe, u periodima krize objavljivani su samo agregatni podaci na nivou klirinške kuće, a ne na nivou pojedinaćnih banaka, sto je imalo dodatan stabilizirajuci efekat. Tokom vremena i klirinške kuće su se menjale i poprimale nove funkcije, tako da su krajem XIX i počektom XX veka počele da vrše reviziju svojih članova, da zahtevaju dostavljanje finansijskih izveštaja o poslovanju, da uvode obaveznu rezervu, da propisuju zahteve o strukturi kapitala, pa čak i da emituju novac. U pitanju su funkcije koje danas obavljaju moderne centralne banke. Obavljanje ovih najvažnijih funkcija vremenom počinju da preuzimaju pojedine važne banke poput Riks banke u Švedskoj, Banke Engleske, Banke Francuske i dr. Postepeno i tokom vekova ove banke su prerastale u centralne banke.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET