Derivativno sticanje svojine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Derivativno sticanje svojine". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 *Увод*
За стицање права својине неопходно је постојање одређених правних чињеница. Правни односи који су засновани на скупу правних чињеница на основу којих правно лице стиче право приватне својине, назива се начин стицања права приватне својине. Стицање права својине се врши на основу чињеница које закон предвиђа као начине стицања. Постоје више начина стицања својине које се деле према различитим критеријумима. У зависности да ли је ствар на којој се стиче право својине већ објект нечијег права својине начини могу бити апсолутни или релативни. Апсолутно стицањеје заснивање права својине на стварима које нису објекат својине али могу да буду. Релативно стицање је заснивање права својине које већ имају власника . Најуобичајенија подела ових права стицања својине је на :
1) деривативне начине стицања права својине и
2) оригинарне начине стицања права својине.
* Деривативно стицање права својине *
Деривативно стицање права својине је у суштини пренос права својине са једног на другог титулара, а важеће је ако постоји правни основ ( iustus titulus ) и начин стицања ( modus acquirendi ). Правни однос углавном представљају једнострани или двострани правни послови као што су тестаменти, уговори о продаји или слично. Дакле, мора да постоји правни однос којим се преноси право односно мора да буде закључен пуноважни правни посао измећу стицаоца и преносиоца. Начин стицања се углавном своди на упис у јавне књиге ако су ствари непокретне или предаја (traditio) ако су покретне. Правни системи који су усвојили овакве услове ѕа деривативно стицање својине зову се традиционалним.
Правни посао односно правни однос (поклон, трампа, купопродаја) у основи представља облигациони однос чија је суштина да одреди овлашћења и обавезе које се нарочито односе на обавезу продавца да пренесе својину на ствари купцу и да преда ствар. Он је само објашњење зашто долази до предаје ствари јер за последицу нема преношење својине. То је разлог или основ традиције, causa traditionis. Ако уговор није пуноважан до стицаја не може доћи. Традициони принцип стицања који захтева овај услов назива се принципом каузалне традиције. Кауза је основ правног посла и даје одговор на питање зашто се једно лице обавезује тим послом. Кауза је мотив, обавезивање обе стране. Постоје и недопуштене каузе као нпр. када је правни посао закључен у заблуди.
Предаја ствари је најважнија код традиционалног принципа. Она представља схватање да уговор који делује међу странкама не може да преноси својину као апсолутно право које делује према свим трећим лицима – erga omnes. Ова предаја ствари представља ,,материјализовану“ радњу.
*Деривативно стицање права својине над покретним *
* стварима у нашем праву*
ЗОСПО ( Закон о основама својинско – правних односа ) захтева да буду испуњена два услова код деривативног стицања, а они су : закључење пуноважног правног посла - правни основ ( iustus titulus ) и предаја ствари стицаоцу ( traditio) – modus acquirendi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET