Razlozi osnivanja i ciljevi Organizacije Ujedinjenih nacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razlozi osnivanja i ciljevi Organizacije Ujedinjenih nacija ". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET DONJA GORICA
HUMANISTIČKE STUDIJE
PODGORICA
Razlozi osnivanja i ciljevi Organizacije Ujedinjenih nacija
Seminarski rad
Mr. Bojan Baca
Podgorica, novembar 2010.
SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………. 2
1. Razlozi osnivanja organizacije Ujedinjenih nacija................... 3
1.1. Stvaranje i sastav organizacije Ujedninjenih nacija……………... 3
2. Ciljevi Ujedinjenih nacija…..……………………………….…… 5
2.1. Polazne osnove OUN u sprovođenju ciljeva……………………. 7
2.2. Problemi sa kojima se susreće OUN…………………………….. 7
ZAKLJUČAK…………………………………………………………… 10
LITERATURA…………………………………………………………… 11
UVOD
Ujedinjene nacije (UN) su međunarodna organizacija koja se deklariše kao „globalno udruženje vlada koje sarađuju na polju međunarodnog prava, globalne bezbjednosti, ekonomskog razvoja i socijalne jednakosti“. Ujedinjene nacije je 1945. godine osnovala 51 država, ukinuvši Ligu naroda.
Počev od 2006., 192 zemlje su članice Ujedinjenih nacija, uključujući sve međunarodno priznate nacije, osim Vatikana (koji je odbio članstvo, i ima status posmatrača), Kukovih ostrva, Palestine (koja ima status de facto države, ali još nije pravno priznata), Nijuea (čijom spoljnom politikom rukovodi vlada Novog Zelanda) i Republike Kine (čije je članstvo ukinula Narodna Republika Kina 1971). Palestina i Vatikan imaju parlamentarne posmatračke misije pri UN.
Iz svog sjedišta u Njujorku, zemlje članice UN i njene specijalizovane agencije upravljaju i odlučuju o administrativnim pitanjima na redovnim sastancima koji se održavaju svake godine. Organizacija je podijeljena na administrativna tela, kao što su Generalna skupština Ujedinjenih nacija, Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija, Ekonomski i socijalni savjet Ujedinjenih nacija, Starateljski savjet Ujedinjenih nacija, Sekretarijat Ujedinjenih nacija , Međunarodni sud pravde, kao i tijela koja se bave upravljanjem svim ostalim agencijama UN, kao što su SZO i UNICEF. Najpoznatija javna ličnost UN je Generalni sekretar, a na toj dužnosti se danas nalazi Ban Ki Mun.
1. RAZLOZI OSNIVANJA ORGANIZACIJE UJEDINJENIH NACIJA
Ujedinjene nacije su osnovane po završetku Drugog svjetskog rata od strane sila pobjednica s nadom da će djelovati u cilju sprječavanja konflikta izmenu nacija i učiniti buduće ratove nemogućim, podstrekivanjem ideala kolektivne bezbjednosti. Struktura organizacije na neki način i dalje reflektuje okolnosti pod kojima je nastala. Na primjer, pet glavnih pobjednica Drugog svetskog rata čine stalne članove Savjeta bezbjednosti uz pravo veta: Sjedinjene Američke Države, Rusija (koja je zamijenila Sovjetski Savez), Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, i Narodna Republika Kina (koja je zamijenila Republiku Kinu).
Organizacija Ujedinjenih nacija, kao što i sam naziv kaže, predstavlja organizaciju ujedinjenih naroda čija je glavna težnja ostvarenje ljudskih prava i svako sprječavanje događaja koji mogu to da spriječe. Ova ideja potiče još iz II svjetskog rata kada su se sastali predstavnici Amerikanaca, Britanaca i Sovjeta (Rusa) i potpisali (1.januara 1942.godine) Deklaraciju Ujedinjenih Nacija u kojoj se slažu da naprave“..međunarodnu organizaciju koja se zasniva na jednakosti svih miroljubivih država..“
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET