Redovni pravni lijekovi po zakonu o parničnom postupku federacije Bosne i Hercegovine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Redovni pravni lijekovi po zakonu o parničnom postupku federacije Bosne i Hercegovine". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SVEUČILIŠTE/UNIVERZITET „VITEZ“ TRAVNIK
FAKULTET PRAVNIH NAUKA
REDOVNI PRAVNI LIJEKOVI PO ZAKONU O PARNIČNOM POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Građanski parnični postupak
SMJER: Opće pravo
Travnik, decembar, 2011.
SADRŽAJ:
1. UVOD 3
2. REDOVNI PRAVNI LIJEKOVI PO ZAKONU O PARNIČNOM
POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE 4
2.1. Postupak pred drugostepenim sudom 8
2.2. Granice ispitivanja prvostepene presude 9
2.3. Odluke drugostepenog suda 10
2.4. Žalba protiv rješenja 12
ZAKLJUČAK 14
LITERATURA 15
1. UVOD
U procesu pravno - insitucionalnog uobličavanja vršenja sudske funkcije se razvio i sistem pravnih lijekova, kojima je postupak zaokružen u cjelovit sistem garancija, koje obezbjeđuju tri najvažnija zahtjeva u njenom ostvarivanju: zakonitost, prvna sigurnost i efikasnost. U vrijeme kada je postupak imao obilježja privatno-pravne institucije, ako je to bio postupak u kojemu je odluku donosio sudija, koga su stranke sporazumno određivale, nije bila poznata žalba kao pravni lijek. Kada je držaa u cjelosti preuzela na sebe vršenje pravosudne funkcije, sudiju je zamjenio sudija kao državni ogran. Ono povjerenje koje su stranke imale u sudiju kojeg su same određivale se moralo nadoknaditi.
Tako je rođeno pravo na žalbu. Žalbu, dakle, možemo posmatrati u dva njena svojstva: kao pravo i, drugo, kao prvani lijek. Pravni lijekovi omogućavaju realizaciju načela zakonitosti, pravne sigurnosti i efikasnosti. Služe i jedinstvenoj primjeni zakona. Vrste pravnih lijekova su: redovni i izvanredni.
2. REDOVNI PRAVNI LIJEKOVI PO ZAKONU O PARNIČNOM POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
Osnovna obilježja redovnih pravnih lijekova su :
suspenzivnost – pravni lijek odlaže nastup pravosnažnosti odluke protiv koje se ulaže;
devolutivnost – ovo dejstvo sastoji se u zasnivanju nadležnosti višeg suda u odnosu na onaj koji je donio pobijanu presudu;
prekluzivnost – ako se žalba ne uloži u predviđenom roku, nastupa prekluzija, usljed koje se uložena žalba odbacuje kao nedopuštena.
Žalba protiv presude (appellatio) može se uložiti protiv svake prvostepene presude. Njena funkcija je u interesu stranaka o čijim pravima se odlučuje presudom, ali i u interesu pravosuĐa uopće. Preispitivanjem prvostepene presude omogućava se otklanjanje svih nedostataka koji su mogli uticati na pravilnost presude. Stranke se u konkretnoj parnici mogu odreći žalbe do isteka roka za njeno podnošenje. Već uložena žalba se do donošenja odluke višeg suda može opozvati. Izjave o odricanju i opozivanju su neopozive.
Žalba se podnosi u pismenoj formi. Da bi bila podobna za odlučivanje, mora sadržavati oznaku presude koja se pobija i potpis žalioca. To su nužni elementi žalbe. Ako oni nedostaju, sud će podnosioca pozvati da u određenom roku ispravi i dopuni žalbu, a ako on to ne učini, odbaciće žalbu rješenjem. Osim navedenih elemenata, žalba bi trebala sadržavati razlog na kome stranka zasniva žalbu, te izjavu da se presuda pobija u cjelini ili određenom dijelu. Ovo su fakultativni elementi žalbe, tj. poželjni su ali ne i nužni. Žalba se može izjaviti :
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET