Subjekti prava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Subjekti prava". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Мегатренд универзитет примењених наука
Школа за менадзмент Зајечар
Семинарски рад
предмет: Пословно право
тема: Субјекти права
Ментор: Студент:
Шабац
2007
Садржај
Увод
Субјекти права - историјат
Појам субјекта права
Физичка лица
Правна лица
Увод
У погледу структуре правног односа постоји више правно – теоријских становишта. Према првом становишту правни однос се састоји из два елемента, према другом из три, док према трећем, у састав правног односа улази четири, па и више елемената.
Прву групу мишљења заступају сви писци који истичу да су елементи правног односа субјективно право и правна обавеза. Унутар те групе неки аутори издвејају став по ком су елементи правног односа правна овлашћења и правна обавеза (дужност) . При томе, овлашћење је само виши, родни појам за субјективна права и надлежност. По мишљењу правних писаца друге групе, правни однос се састоји из субјективног права, правних обавеза и правних субјеката. Трећа група истиче четири елемента сматрајући да правни однос сачињавају субјективно право, правна обавеза, правни субјект и објект права.
Доносилац правне норме, а то је најчешће законодавац, упућује (адресира) правну норму појединим субјектима (адресатима) који су дужни да по њој поступе или који своје међусобне односе уређују по правилима које предвиђа правна норма.
Субјекти који оживотворују правне норме, дајући им смисао постојања, су људи чланови једног друштва, односно становници једне државе у којој постоји правни сyстем, чији је један елемент правна норма или правне норме којима се уређује један правни однос.Међутим, људи (појединци) нису једини субјекти и актери у правном животу једне државе. Запажа се да су учесници у правним односима и извесне групе људи, тачније њихове асоцијације. Ове асоцијације нису прост збир људи као појединаца, који их чине. Испуњавајући одређене услове, друштвене асоцијације имају, такође, сопствени персоналитет у правним односима који их чине правним субјектима. Субјекти права су главни елементи правног односа – због њих ти односи и постоје, да би се задовољио интерес једног од њих или интереси и једнога и другога.
Дакле, у правном животу се појављују две врсте правних субјеката а то су људска бића означена у праву термином као физичка лица, и друштвене творевине тј.одређене асоцијације људи који се називају правна лица, који имају правне обавезе и овлашћења с обзиром на неке објекте права.У сваком правном односу постоје најмање два правна субјекта – није могуце бити у правном односу са самим собом.
Субјекти права – историјат
Историјски развој позитивноправних норми о правном субјекту показује да су својство субјекта имали пре свега људи, али не сви људи (на пример, у римском праву робови су били објекти права који се налазе у имовини слободног човека – Сервус цапут нон хабет).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET