Ugovor o komisionu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ugovor o komisionu". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: POSLOVNO PRAVO
UGOVOR O KOMISIONU
Beograd, jun, 2011.
SADRŽAJ
UVOD……………………………………………………………………………………….3
1. UGOVOR O KOMISIONU…………………………………………………...………..4
2. PRAVNI ODNOSI IZ UGOVORA O KOMISIONU…………………………………4
3. ZAKLJUČENJE UGOVORA O KOMISIONU………………………………………5
4. OBAVEZA KOMISIONARA IZ UGOVORA O KOMISIONU……………..………5
5. PRAVA KOMISIONARA IZ UGOVORA O KOMISIONU……………...…………7
6. PRAVNI ODNOSI IZMEĐU KOMISIONARA I TREĆEG LICA………………….7
7. PRAVNI ODNOSI IZMEĐU KOMITENTA I TREĆEG LICA…………………….8
8. PRESTANAK UGOVORA O KOMISIONU…………………………….……………8
9. PRIMER UGOVORA O KOMISIONU…………………………………...…………..9
ZAKLJUČAK……………………………………………………………………………..13
LITERATURA……………………………………………………………..……………..14
UVOD
Ugovor je svaka saglasnost volja dva ili više lica. Ugovori su instrumenti za pravno regulisanje odnosa u raznim granama prava (porodično-pravni, nasledno-pravni,..). Po svojoj teorijskoj izgrađenosti, množini oblika i primeni u praksi, najznačajniji su obligacioni ugovori, a među njima oni kojima se stvaraju obligacije.
Ugovor spada u ljudske radnje preduzete saglasno pravu. On spada u dvostrane pravne poslove kod koga treba da budu date najmanje dve saglasne izjave volja.
Ugovor ima veliki značaj za regulisanje robno-novčanih, tržišnih odnosa, odnosa u prometu stvari i vršenju usluga. On je neophodan instrument za regulisanje razmene stvari i vršenja usluga.
Obligacioni ugovori mogu se prema raznim kriterijumima podeliti na više vrsta. Obično se ugovori dele po obavezama stranaka, dejstvu, načinu zaključenja, vremenu trajanja, zavisnosti ugovora, itd.
Obligacioni ugovor predstavlja saglasnost volja dva ili više lica koja ima za cilj postizanje nekog obligacionog dejstva. A obligacionopravno dejstvo ugovora moglo bi se sastojati u stvaranju, izmeni ili gašenju obligacija. Otuda prema dejstvu obligacioni ugovori se dele na one kojima se stvaraju obaveze (obligacioni ugovori u užem smislu), one kojima se menjaju obaveze i one kojima se gase obaveze (liberalni ugovori).
Obligacioni ugovor nastaje saglasnim izjavama volja ugovornih stranaka o bitnim eleerntima ugovora. Do saglasnosti volja dolazi na taj način što jedna stranka preuzima inicijativu i predlaže drugoj stranci da zaključe ugovor, a druga stranka prihvata taj predlog. Ugovor je zaključen, kad su se dve izjave volje u svemu poklopile, kad su date saglasne izjave volja. Prva izjava volje kojom se čini predlog za zaključenje ugovora naziva se ponudom, a druga prihvatom ponude.
1. UGOVOR O KOMISIONU
U našem pozitivnom pravu ugovora o komisionu (komisioni posao) je regulisan u većem broju zakona i to uglavnom na različite načine. Ugovor o komisionu je najdetaljnije regulisan u Zakonu o obligacionim odnosima iz 1978. godine i to u članovima od 771. do 789. Ove odredbe Zakona o obligacionim odnosima iz 1978. godine u kome se reguliše ugovor o komisionu, imaju sistemski karakter jer se radi o pravnim pravilima koja se primenjuju na sve vrste o komisionu i na sve oblike komisionog poslovanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET