Ustav Evropske Unije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ustav Evropske Unije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Висока школа за пословну економију и предузетништво
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет:
Право Европске уније
Тема:
Устав Европске уније
Ментор:
Проф. др Гаљак Илија
Студент:
**************
Бр. Инд. ---------
САДРЖАЈ:
TOC o "1-3" h z u
УВОД
Саму идеју о уједињеној Европи можемо пронаћи у делима разних писаца, песника и филозофа. Поменућу само једног од њих који је по мени најбоље сажео у пар реченица саму идеју уједињене Европе.
Виктор Иго, председавајући "Конгресом мира " у Паризу 21 августа 1848 рекао је:
"Доћи ће дан када ћете се ви Французи, ви Руси, ви Италијани, ви Енглези, ви Немци, ви све нације континента, без губитка ваше посебности и ваше појединачне славе, сјединити у једну складну целину и ви ћете створити европско братство... Доћи ће дан када ће гранате бити замењене гласањем, општим правом гласа народа, истинском арбитражом у сенату, који ће бити у Европи оно што је парламент у Енглеској, што је скупштина у Немачкој и што је законодавна скупштина у Француској... "
Од времена овог говора много тога се променило а последња промена која се догодила у европској унији, а која је везана за измене оснивачких уговора Европске заједнице и Европске уније је заправо усвајање Устава Европске уније.
УГОВОР О УСТАВУ
Уговор о Уставу за Европу, познат као Устав европске уније је нови европски уговор који је Европски савет усвојио у Бриселу, 17-18 јуна 2004 године а опуномоћени представници држава чланица потписали у Риму 20. октобра 2004. Претходни нацрт уговора је прихваћен широким консензусом на пленарном заседању Европске скупштине 13 јуна 2003. Ако Устав не прође приликом ратификације свих чланица, онда би можда било неопходно поново отворити преговоре у вези његовог доношења. Већина политичара и државних званичника се слажу око тога да је садашњи пред-устав неодговарајући за тренутне као и за будуће државе чланице. Старији политичари (нарочито у Француској) имају став да ако устав не ратификује неколико чланица треба „наставити без њих“.
Уговор о Уставу је заправо један документ који представаља веома значајну етапу у развоју европске интеграције и он по својој садржини подсећа на устав неке државе међутим по својој форми тј начину доношења, он није устав већ међународни уговор. Устав није донет од стране неког од органа Европске уније или Европске заједнице већ су Уговор о Уставу ЕЗ закључиле државе чланице.
Може се слободно реци да закључење Уговора о Уставу за Европу у Јуну 2004 год обележава крај процеса започетог распадом блоковске поделе Европе, који је сада симболично комплетиран проширењем Европске Уније и преко граница бившег СССР-а. У том периоду бележимо четири низа великих институционалних реформи (Мастрихт, Амстердам, Ница, Брисел), као и два таласа проширења Уније (на север и на исток Европе).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET