Vanredno stanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vanredno stanje". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

KRIMINALISTIČKO-POLICIJSKA AKADEMIJA
Seminarski rad iz Ustavnog prava
Vanredno stanje
79/09
Beograd 2009. SADRŽAJ
Pojam vanrednog stanja................................................................2
Karakteristike formiranja i funkcionisanja sistema rukovođenja u vanrednim situacijama........................................4
Uloga i zadaci MUP-a u oklanjanju vanrednog stanja.............11
Zaključak......................................................................................13
Literatura......................................................................................14
Pojam vanrednog stanja
Sam pojam “vanredno stanje” kazuje da se radi o stanju koje nije redovno, nije “normalno” već da je bitno izmenjeno i tako postalo neredovno (van reda), s obzirom na prisutne okolnosti koje su bitno izmenile normalne, redovne tokove (procesa) života ljudi i funkcionisanja države.
Iz analize ustavnih kategorija zaključuje se da je vanredno stanje jednako stanju neposredne ratne opasnosti i ratnom stanju, te da ne predstavlja ni jedno ni drugo, već posebno stanje do koga može doći u miru.
U političkoj, vojnoj i bezbednosnoj terminologiji umesto ovog pojma upotrebljavaju se i drugi nazivi: - vanredne prilike, neposredna opasnost po zemlju, krizna situacija, krizno stanje, vanredne okolnosti...Ovo, verovatno, zbog toga što je većina dosadašnjih ustava poznavala samo situaciju neposredne ratne opasnostni i ratnog stanja kao proizvoda ugrožavanja putem spoljne agresije. Međutim, i praksa i teorija su ukazivale i na ispoljene unutrašnje opasnosti, koje ne predstavljaju agresiju, a mogu da ugroze iste vrednosti (samobitnost države, slobode i prava čoveka i građanina).
Vanredno stanje je poseban pravni režim koji se zavodi na delu državne teritorije zbog postojanja aktivnosti kojima se ugrožava: ustavni poredak, bezbednost (samobitnost) Republike – njena suverenost, nezavisnost i teritorijalna celokupnost, obavljanje privrednih i društvenih delatnosti, ostvarivanje i zaštita sloboda, prava i dužnosti čoveka i građanina i rad državnih organa; i/ili zbog pojava teških katastrofa (zemljotresa, poplava, požara i sl.) i drugih opštih opasnosti po život građana (epidemija velikog obima i dr.). Ovo stanje podrazumeva preduzimanje, u sladu sa zakonom, vanrednih mera radi njegovog otklanjanja koje se najčešće odnose na ograničenje slobode kretanja i nastanjivanja, zavođenje radne obaveze, ograničenje prava na štrajk, ograničenje slobode zbora i drugog okupljanja, ograničenje slobode političkog, sindikalnog i drugog delovanja.
Iz ovako određenog “vanrednog “stanja proističe:
Da je u pitanju poseban pravni režim koji se u osnovi zasniva na postojećem Ustavu i zakonima, ali se, dok vanredno stanje traje, ograničavaju pojedine slobode i prava čoveka i građanina kao i samostalnost i jednak položaj preduzeća i drugih organizacija. Odstupa se od primene izvesnog broja pravnih normi i umesto njih primenjuju se druge norme adekvatne za takvu situaciju.
Da se poseban pravni režim zavodi na delu, a ne na celokupnoj državnoj teritoriji.
Da suštinu pojma “vanredno stanje” čine aktivnosti (činjenja) kojima se ugrožava samobitnost države, državno i ekonomsko-socijalno uređenje i slobode i prava građana; i/ili su u pitanju katastrofe i druge opšte opasnosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET