Državni službenici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Državni službenici". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ МЕГАТРЕНД
Факултет за државну управу и администрацију
УПРАВНО ПРАВО
Државни службеници
- семинарски рад -
Професор: др Мирко Кулић Студент: Павле Колунџија бр. индекса А081/09
Београд, 2009. година САДРЖАЈ
Увод ......................................................................................................................... 3 1. Субјективни елемент организације (људи) ..................................................... 4 1.1. Кадрови ...................................................................................................... 4 2. Државни службеници ......................................................................................... 6 2.1. Појам државних службеника и појам намештеника ............................. 6 2.2. Послодавац ................................................................................................ 6 2.3. Примена општих прописа о раду и посебног колективног уговора .... 6 2.4. Начела деловања државних службеника ................................................ 6 2.5. Начела деловања државних службеника ................................................ 7 2.6. Дужности државних службеника ............................................................ 8 2.7. Полагање стручног испита ....................................................................... 8 3. Врсте радних места државних службеника ..................................................... 10 3.1. Положај ...................................................................................................... 10 3.2. Извршилачка радна места ........................................................................ 10 3.3. Радни односи у органима локалне самоуправе ..................................... 11 Закључак .................................................................................................................. 12 Литература .............................................................................................................. 13
УВОД
Сматра се да је организација један од највећих људских изума и да је појава организовања колективног обављања рада на остварењу постављног циља стара колико и само људско друштво.
Организација је произашла изнадлежности поделе и повезивања заједничког рада, пошто без тога човек ни својим индивудуалним напором, ни простим збиром рада више људи, није био у стању да обезбеди свој егзистенцијални и социјални опстанак.
У одређивању појма организације у теоријском смислу полази се од циљева, људи, средстава и облика повезивања ради постизања одређеног резултата, односно од адеквано, целисходно и трајно повезане групе људи која је формирана да као самостална целина са потребним средствима ради на остваривању одређеног циља.
Недостатак утакмице на тржишту рада, карактеристичне за приватни сектор, као и посебан положај државних службеника, захтевају специфично уређивање, посебан режим рада у државним органима.
Зато је и у упоредном праву правило да у државној управи и другим државним органима раде лица (државни службеници) чији се радно-правни статус уређује посебним законом. Држава је дужна да обезбеди професионални службенички кадар који ће поступати законито, по правилима струке, непристрасно и политички неутрално.
Специфичност рада у државним органима условила је доношење посебног закона – Закона о државним службеницима.
1. СУБЈЕКТИВНИ ЕЛЕМЕНТ ОРГАНИЗАЦИЈЕ (ЉУДИ)
1.1. Кадрови
Организацију чине људи који остварују циљеве организације. Људи, као субјективни елемент организације представљају основни фактор од којег зависи успешно деловање неке организације.
Проблематиком одабира људи за остварење задатака и обављања конкретних послова у организацији баве се посебне дисциплине које имају за предмет кадровске процесе и структуре.
Одабирање људи, њихово распоређивање на одговарајућа радна мест аи одређивање њихових дужности и овлашћења у процесу рада представља вођење кадровске политике у оквиру организације, чија је суштина сумирана у геслу „прави човек на правом месту“.
Добра организација без одговарајућих кадрова не значи мног. Снага сваке организације почива на људима, њиховој увежбаности, спреми, умешаности и моралним квалитетима. За успех у остваривању циљева организације, од посебног је значаја и рапсоређивање људи на радна места у оквиру организације која им највише одговарају и на којима они могу дати свој највећи радни допринос.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET