Izvori poslovnog prava | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Izvori poslovnog prava". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

INTERNACIONALNI UNIVERZITET TRAVNIK
U TRAVNIKU
IZVORI POSLOVNOG PRAVA
SEMINARSKI RAD
Maj, 2012
SADRŽAJ
UVOD....................................................................................................................................... 1.
1. IZVORI POSLOVNOG PRAVA...................................................................................... 2.
1.1. Opšte karakteristike izvora poslovnog prava................................................................. 3.
2. IZVORI POSLOVNOG PRAVA KOJE DONOSI ZAKONODAVAC ........................ 3.
2.1. Ustav, zakon i podzakonski propisi............................................................................... 3.
2.2. Sudska i arbitražna praksa.............................................................................................. 3.
3. AUTONOMNI IZVORI POSLOVNOG PRAVA............................................................ 4.
3.1. Poslovni običaji............................................................................................................... 4.
3.2. Uzance............................................................................................................................ 5.
3.3. Akti privrednih društva.................................................................................................. 5.
3.4. Opšti uslovi poslovanja.................................................................................................. 5.
3.5. Trgovačke klauzule i termini......................................................................................... 6.
4. OSTALI IZVORI POSLOVNOG PRAVA...................................................................... 7.
4.1. Pravna pravila predratnog trgovačkog prava................................................................. 7.
4.2.Građansko pravo............................................................................................................. 7.
4.3.Pravna nauka................................................................................................................... 7.
5.HIJERARHIJA IZVORA POSLOVNOG PRAVA......................................................... 8.
ZAKLJUČAK......................................................................................................................... 9.
LITERATURA...................................................................................................................... 10.
UVOD
Izvori poslovnog prava klasifikuju se na materijalne i formalne izvore. Pod materijalnim izvorom prava podrazumevaju se oni uzroci koji stvaraju određeno pravo. To je ustvari volja vladajuće klase koja želi određeno pravo sa kojim štiti svoje interese. Pod formalnim izvorima prava smatraju se opšti pravni akti kojima se uređuju konkretne pravne situacije. Razlikujemo dva osnovna tipa prava: kontinentalno evropsko pravo, gdje preovlađuje pisano pravo, sa izvorom u vidu zakona i anglosaksonsko pravo, gdje preovlađuju obićaji i sudske odluke.
Značajno je istači za naše poslovno pravo da ima niz zakona kao svoje formalne izvore. Odgovarajuće promjene u društveno - ekonomskim odnosima, izazivaju i promjene u pravnim propisima.
Najvažniji izvori prava su : ustav, zakoni, podzakonski akti, obićaji, sudska praksa, međunarodne konvencije.
1.
1. IZVORI POSLOVNOG PRAVA
Riječ „izvor prava“ dočarava način na koji nastaje odnosno na koji se stvara pravo, kao i osnov njegovog važenja. Svaka viša opšta pravna norma predstavlja izvor niže opšte pravne norme, pa možemo da kažemo da je to uobičajeno pravno značenje izvora prava. Pored tog značenja reč izvor prava se koristi i u nepravnom značenju, u jednom se podrazumevaju materijalne činjenice koje izazivaju nastanak prava, a u drugom vrijednosti koje utiču na stvaraoce prava da stvore baš takvo pravo.
Riječ izvor prava ima 3 značenja:
1. Izvor prava predstavlja društvenu činjenicu iz koje stvarno nastaje pravo-materijalin izvor prava ili izvor prava u materijalnom smislu.
2. To su društvene vrijednosti iz kojih „izvire pravo“-vrednosni izvori prava ili izvori prava u vrijednosnom smislu.
3. U ovom smislu izvor prava označava opšti pravni akt tj. sredstvo pomoću kojeg se izražava materijalni i vrednosni izvori prava-formalni izvori prava ili izvori prava u formalnom smislu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET