Međunarodni sud pravde | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni sud pravde". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


MEĐUNARODNI SUD PRAVDE
seminarski rad iz Međunarodnog javnog prava II
April, 2012. godine
SADRŽAJ
Uvod............................................................................................................... ....... str. 3
Uopće o Međunarodnom sudu pravde............................................................... ... str. 4
Izbor sudija............................................................................................................ str. 6
Sastav Suda..................................................................................................... str. 7
Organizacija Suda............................................................................................ str. 8
Nadležnost Suda.............................................................................................. str. 9
Oblici nadležnosti Suda................................................................................... str. 10
Postupak pred Sudom...................................................................................... str. 12
Postupak u pranicama.......................................................................... str. 12
Postupak za davanje savjetodavnih mišljenja...................................... str. 13
Okončanje postupka pred Sudom................................................................... str. 15
Povlačenje tužbe i poravnanje......................................................................... str. 16
Tužba Republike Bosne i Hercegovine pred Međunarodnim sudom pravde
protiv SRJ u vezi sa primjenom Konvencije o spriječavanju i kažnjavanju
zločina genocida iz 1948. godine..................................................................... str. 17
Zaključak................................................................................................................ str. 19
Literatura................................................................................................................ str. 20
UVOD
Ujedinjene nacije su međunarodna organizacija koja sebe opisuje kao «glavno udruženje vlada koje sarađuju na polju međunarodnog prava, globalne bezbjednosti, ekonomskog razvoja, i socijalne jednakosti». Osnovane su 26.06.1945. u San Francisku od strane 51 zemlje, zamjenjujući organizaciju Ligu ( Društvo) Naroda koje je do tada postojalo.
Glavni organi UN-a su:
Generalna Skupština,
Savjet Bezbjednosti,
Ekonomski i Socijalni savjet,
Starateljski savjet,
Sekretarijat
Međunarodni sud pravde
Ujedinjene Nacije čine i tijela koja se bave upravljanjem svim ostalim agencijama UN-a, kao što su WHO (Svetska zdravstvena organizacija) i UNICEF. Međunarodni sud pravde je jedini nezavisan organ UN-a čiji je Statut integralni dio P ovelje, dok su ostali organi u međusobnom odnosu hijerarhije.
UOPĆE O MEĐUNARODNOM SUDU PRAVDE
Međunarodni sud pravde je glavni sudski organ Ujedinjenih Nacija. Sjedište suda je u Palati Mira u Hagu, Holandija. Osnovan je 1945. godine prema odredbama Povelje Ujedinjenih Nacija, a počeo je sa radom 1946. godine kao naslj ednik Stalnog suda za međunarodno pravo. Statut Međunarodnog suda pravde je glavni konstitutivni dokument koji ustanovljava i reguliše rad suda. Međunarodni sud pravde ne treba miješati sa Međunarodnim krivičnim sudom koji takođe potencijalno ima globalnu nadležnost. Engleski i Francuski jezici su dva zvanična, službena jezika suda.
Mjesto Međunarodnog suda pravde u pozitivnom međunarodnom poretku možemo posmatrati sa formalne i materijalne tačke gledišta.
Sa formalne tačke, Međunarodni sud pravde je, na osnovu člana VII Povelje, jedan od glavnih organa Organizacije UN. Veza sa Ujedinjenim Nacijama je višestruka. Statut suda je integralni dio Povelje kao ustavnog akta Organizacije te su, stoga, članice UN ipso facto i stranke Međunarodnog suda pravde. U postupku izbora sudija ključno m jesto pripada političkim organima UN -a i to: Generalnoj Skupštini i Savjetu Bezbjednosti, koji se pod izvjesnim uslovima stara o mjerama koje treba preduzeti da bi se izvršila presuda Suda.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET