Načela upravnog postupka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Načela upravnog postupka". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

OСНОВНА НАЧЕЛА УПРАВНОГ ПОСТУПКА
У ЗУП се наводе следећа основна начела управног поступка:
1) начело законитости; 2) начело заштите права грађана и заштите јавног интереса; 3) начело ефикасности; 4) начело истине; 5) начело саслушања странке; 6) начело слободне оцене доказа; 7) начело самосталности у решавању, 8) начело двостепености решавања у управном поступку; 9) начело правоснажности решења; 10) начело економичности посутпка, 11) начело пружања помоћи некој странци; 12) начело употребе језика и писма у управом посутпку.
Правни значај ових основних начела је с једне стране, у томе што органи коју су овлашћени за прописивање одредаба посебног управног посупка морају да воде рачуна при том прописивању о овим основним начелима и од њих могу одступити само утолико уколико је то неопходно и уколико сам ЗУП то допушта. Даљи значај ових основних начела је у томе, што уколико и постоје одредбе посебног управног поступка, и уколико те одредбе нису довољно јасне, оне се морају тумачити у складу с основним начелима општег управног поступка. Најзад, правни значај ових основних начела изражава се и у обавези органа који примењују Закон о општем управном поступку и решавају у управним стварима, да при примени материјално-правних прописа морају да воде рачуна о наведеним основним начелима. Водећи рачуна о наведеним основним начелима и службена лица која воде управни поступак биће сигурани да ће моћи правилно и на законити начин решити конкретну управну ствар.
Због изузетне важности основних начела нашег управног поступка показује се неоопходних да сваки орган односно службено лице које је према позитивним прописима надлежно за вођење управног посупка, упозна ова основна начела, јер само познавајући добро та начела орган може бити сигуран да ће моћи правилно применити формални и материјални пропис и да неће скренути са правог пута у примени многобројних прописа и одредаба управног поступка.
Основна начела у даљим одредбама ЗУП су детаљније разрађена.
Не треба губити из вида исто тако и правни значај основих начела, који се огледа у томе што се у смислу тих основних начела морају тумачити све остале одредбе ЗУП, ако су нејасне. Органи који примењују ЗУП могу у основним начелима наћи оријентацију за правилно примењивање осталих одредаба закона.
Начело законитости
Начело законитиости представља једно од основних начела садржаних у ЗУП. Према овом начелу органи који поступају у управним стварима на које се примењују одредбе ЗУП, раде и решавају на основу закона и других прописа донетих на основу законских овлашћења. Начело законитости у раду управе садржано је и у новом уставу, по коме се сви појединачни акти и мере органа државне управе и других органа који врше извршне и управне послове, као и појединачни акти које организације доносе у вршењу јавих овлашћења, морају заснивати на закону или другом законито донесеном пропису.
Правно дејство примене начела законитости састоји се с једне стране у обавези органа да у управном поступку доносе решења на закаону заснована, односно, с друге стране у обавези органа који воде поступак да се придржавају одредаба којима се регулишу њихова надлежност и поступање и права странака. У првом случају ови органи су дужни да се придржавају свих оних материјално-правних прописа које примењују при решавању конкретне управне ствари, а у другом случјају су дужни да се придржавају одредаба ЗУП о:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET