Neblagovremena žalba u vanparničnom postupku | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Neblagovremena žalba u vanparničnom postupku". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BANJA LUCI
PRAVNI FAKULTET
Seminarski rad
Građansko procesno pravo
Tema: Neblagovremena žalba u vanparničnom postupku
Banja Luka, decembar 2009
Sadržaj
UVOD 1
1. Pojam, pravna priroda i karakteristike neblagovremene žalbe 2
2. Opšte procesne pretpostavke za izjavljivanje neblagovremene žalbe 3
2.1. Subjekti ovlašćeni za izjavljivanje neblagovremene žalbe 3
2.2. Pravni interes za dopuštenost neblagovremene žalbe 4
2.3. Disponiranje pravom na izjavljivanje neblagovremene žalbe 5
3. Posebne procesne pretpostavke za dopuštenost neblagovremene žalbe 5
4. Sadržina neblagovremene žalbe 6
5. Razlozi za izjavljivanje neblagovremene žalbe 7
ZAKLJUČAK 8
LITERATURA 9
UVOD
Neblagovremena žalba u vanparničnom postupku je specifično vanredno pravno sredstvo kojim se vrši kontrola zakonitosti pravosnažnog rešenja donesenog po pravilima vanparničnog procesnog prava.
Građanska subjektivna prava zagarantovana su i priznata materijalno pravnim normama, a ako se ne mogu ostvariti spontano i dobrovoljno, onda se ostvaruju postupcima za pružanje pravne zaštite. Ona se ostvaruje kroz priznato pravo na samozaštitu ili kroz pravo na sudsku pravnu zaštitu. Sud kao specijalizovani organ za pružanje pravne zaštite, ima zadatak da traženu pravnu zaštitu pruži ukoliko je ona osnovana i dopuštena. Međutim postoji mogućnost da sud u postupku pružanja pravne zaštite pogriješi i da njegova odluka ima nedostatke, da ne bude zakonita, pravilna i pravedna, što izaziva nezadovoljstvo stranaka u postupku za pružanje pravne zaštite, a sa druge strane i sam zakonodavac je zainteresovan da odluka suda bude zakonita i ispravna.
Kako bi se otklonili nedostaci u postupku za pružanje pravne zaštite i nedostaci same odluke, zakonodavac priznaje i garantuje pored prava na pravnu zaštitu i pravo na pravni lijek kao njegovu dopunu. U ove pravne lijekove spada i neblagovremena žalba. U ovom seminarskom radu razradiću pojam neblagovremene žalbe, titulare prava na pravni lijek kao i sve ono što odlikuje ovaj pravni lijek kao specifično vanredno pravno sredstvo.
Pojam, pravna priroda i karakteristike neblagovremene žalbe
Neblagovremena žalba kao pravni lijek je stranačka radnja kojom se traži pravna zaštita koja ili nije pružena ili nije pružena na očekivan način i u željenom obliku. Njome se kao vanrednim pravnim lijekom otklanjaju pravne posledice koje su posledica pogrešnih procesnih aktivnosti samih stranaka.
Kao procesni institut neblagovremena žalba omogućava da se odluka vanparničnog suda izmjeni u postupku po žalbi izjavljenoj po proteku zakonskog roka za njeno ulaganje. Pošto stranaka izjavljivanjem neblagovremene žalbe nastoji da promjeni pravnu situaciju stvorenu prvostepenom pravosnažnom odlukom, a koja s obzirom na okolnosti da se radi o pravosnažnosti pojedinačne norme treba da traje permanentno u budućnosti, neblagovremena žalba spada, prema svome cilju, u ofanzivne (napadne) vanparnične stranačke radnje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET