Krađa - član 203 krivičnog zakonika Srbije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Krađa - član 203 krivičnog zakonika Srbije". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 KRIMINALISTIČKO - POLICIJSKA AKADEMIJA
SEMINARSKI RAD
IZ KRIVIČNOG PRAVA - POSEBNI DEO
TEMA: KRAĐA
ČLAN 203. KRIVIČNOG ZAKONIKA REPUBLIKE SRBIJE
Beograd, 2013.
SADRŽAJ:
1.Uvod 3
2.Krivična dela protiv imovine - opšte karakteristike 4
3. Krađa 5
4.Radnja krivičnog dela krađe 6
5.Objekt radnje krivičnog dela krađe 8
6.Namera krivičnog dela krađe 10
7.Posledica krivičnog dela krađe 12
8.Zaključak 13
9.Literatura 14
1.Uvod
Krivično pravo je sistem zakonskih pravnih propisa kojim se određuju krivična dela i krivične sankcije protiv učinilaca krivičnih dela u cilju zaštite društveno – ekonomskog poretka određene države. Iz ove definicije proizilazi da krivično pravo sadrži: materijalni i formalni elemenat. Materijalni elemenat krivičnog prava jeste onaj koji se pojavljuje kao krajnji uzrok njegovog nastanka. A taj krajnji uzrok je klasna podeljenost društva. Kako je klasna podela društva uzrok nastanka prava uopšte, to je svako pravo, pa i krivično pravo, kao jedna njegova grana, klasno uslovljeno. Stoga, kao i svako drugo pravo, i krivično pravo je po svojoj suštini izraz volje vladajuće klase, koja je ispoljena u obliku pravnih propisa tj., podignuta na stepen zakona u cilju zaštite njenih interesa. I baš zato što je volja vladajuće klase, data u obliku pravnih propisa krivično pravo sadrži i formalni elemenat, koji je njegov spoljni, pojavni oblik. Pošto je pravni poredak određen nizom zakona koji u svojoj ukupnosti čine zakonodavstvo jedne države, to se i krivično pravo kao zakonsko pravo može posmatrati kao grana zakonodavstva, odnosno grana prava jedne zemlje.
Ovako izloženi materijalni i formalni elementi pokazuju da je krivično pravo po svom izvoru nastanka i formi slično svakom drugom pravu. Međutim, ono ima i svoje osobene karakteristike po kojima se razlikuje od svakog drugog prava. Materijalna karakteristika krivičnog prava sastoji se u njegovoj funkciji zaštite društvenog i ekonomskog poretka određene države. Ta zaštita se ostvaruje primenom sankcija koje imaju prinudni karakter. Da bi se ta zaštitna uloga krivičnog prava ostvarila, neophodno je da težnja vladajuće klase bude izražena u formi pravnih propisa, kojima će se odrediti objekti zaštite kao i sankcije koje će se primenjivati za napad na te objekte.
Nasuprot ovakvog materijalno – formalnog određivanja pojma krivičnog prava, u teoriji postoje i jednostrane formalne ili materijalne definicije. Krivično pravo predstavlja jedinstvo materijalnih i formalnih elemenata i stoga se ne može dati njegova definicija sa stanovišta jednog elementa a da se pojam krivičnog prava ne osiromaši odnosno svede ili na čistu formu ili grubu materijalnu pojavu bez svoje forme. Materijalno – formalni pojam krivičnog prava je najviše zastupljen u socijalističkoj teoriji krivičnog prava, koja ga uzima kao polaznu tačku za saznanje njegovog sadržaja i cilja kao i utvrđivanje granica dejstva njegovih normi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET