Krajnja nužda | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Krajnja nužda". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ СА ПРИВРЕМЕНИМ СЕДИШТЕМ У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ
ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ
СЕМИНАРСКИ РАД
KRAJNJA NUŽDA
Ментори Студент
проф. др Петар Станојевић Алмер Кујевић
асистент Драган Благић број индекса 1913/5
Косовска Митровица,2011. САДРЖАЈ
Увод..........................................................................................................................1
1.Појам...............................................................................................................2
2.Историјски развој............................................................................................3
3.Елементи нужне одбране...............................................................................5
4.Прекорачење граница нужне одбране..........................................................8
5.Упоредноправна анализа................................................................................9
6.Закључак..............................................................................................................12
Литература..............................................................................................................13
Интернет извор....................................................................................................14
Прописи..............................................................................................................14
Увод
Да би учињено дјело било кривично дјело оно мора да има све опште елементе кривичног дјела,као и посебне елементе кривичног дјела о коме се ради.Наиме,законска дефиниција кривичног дјела гласи:“Кривично дело је оно дело које је законом предвиђено као кривично дело,које противправно и које је скривљено“.Ова нам дефиниција указује на четири општа елемента кривичног дјела и то:1)дјело(радња);2)предвиђеност у закону;3)противправност;4)кривица.Е сад,у недостатку неког од ових елемената може се говорити о искључењу постојања кривичног дјела. Оно се јавља у случајевима када учињено дјело има сва обељежја кривичног дјела предвиђена законом,али није противправно,или није скривљено.Такви случајеви се сматрају основима за искључење постојања кривичног дјела.Законик набраја следеће основе:1)дјело малог значаја;2)нужна одбрана;3)крајња нужда;4)сила и пријетња;5)неурачунљивост;6)стварна заблуда;7)правна заблуда.Као што видимо један од основа искључења је и нужна одбрана,која је и тема овог Нашег рада.Треба рећи,да је нужна одбрана један од најстаријих института кривичног права,уједно и институт кога су проучавали најпознатији правници.Овај институт познаје и грађанскоправна материја.
Треба напоменути,да се сем ових основа у теорији кривичног права разматрају и неки други основи искључења,и то вршење службене дужности,наређење претпостављеног,право дисциплинског и васпитног кажњавања,самоповреда,пристанак повријеђеног и дозвољени ризик.Ове случајеве Кривични законик изричито не регулише,тако да се они у пракси решавају применом других законских одредби да би се на крају нашло одговарајуће решење.
Приликом обраде овог института извршена је систематика овог рада на више дјелова.Тако је овај рад подијељен на следеће дјелове:1)ПОЈАМ; 2)ИСТОРИЈСКИ РАЗВОЈ;3)ЕЛЕМЕНТИ;4)ПРЕКОРАЧЕЊЕ ГРАНИЦA НУЖНЕ ОДБРАНЕ;5)УПОРЕДНОПРАВНА АНАЛИЗА;6)ЗАКЉУЧАК.
Овај рад има за циљ да истакне најизраженије карактеристике овог института,као и његов развој и правно уобличавање.Притом,не занемарујући разлике које постоје код правног регулисања овог основа од стране различитих правних система.
1.Појам
8. Osnovni uslovi instituta krajnje nuždeUslovi za postojanje instituta krajnje nužde, kao što je slučaj i sa nužnom odbranom, određeni su članom 20 KZ RS (ranije članom 10 KZ SRJ sa istovetnom sadržinom). Ti uslovi mogu se podeliti na osnovne uslove koji se odnose na preteću opasnost i uslove koji se odnose na otklanjanje opasnosti.Iz definicije instituta krajnje nužde, uslova za njeno priznanje, kako je određeno u našem Krivičnom zakoniku, neminovni su uslovi: prvo postojanja opasnosti i drugo, nužni uslovi za otklanjanje opasnosti. Iz materijalne sadržine ovog instituta, kako je određen zakonom, radnja učinioca koja ima sva formalna obeležja krivičnog dela, neće se smatrati krivičnim delom ako je pravnom dobru pretila neskrivljena opasnost koja se na drugi način nije mogla otkloniti i ako naneto zlo nije veće od onog koje je pretilo. Naizgled, uslovi su vrlo jednostavni, ali ocena i procena istih uslovljena je isključivo konkretnim, faktičkim situacijama. To je razlog koji nameće potrebu da se nešto bliže i određenije kaže o svim tim uslovima.a) Suština i uslovi opasnosti
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET