Organi EU | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organi EU". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
PREDMET:Pravo EU
Tema : Organi EU
ORGANI EVROPSKE ZAJEDNICE - UNIJE
 
Još u srednjem veku nastale su ideje ujedinjenja evropskih država. Države, koje su ušle u EEZ su za vreme Karla Velikog, Napoleona, a zatim i Hitlera nasilno objedinjene.
Evropska unija , kao oblik ujedinjenja evropskih država se prvi put pominje u jednom zvanicnom dokumentu iz 1930. godine - memorandumu, koga je francuski ministar spoljnih poslova Aristid Brijan uputio Društvu naroda. U memorandumu je bilo predloženo osnivanje Evropske unije, kao federalnog saveza naroda Evrope. To je podržao i ministar spoljnih poslova Gustav Stresman, ali se te ideje nisu ostvarile zbog promena u Nemackoj.
Odredeni oblici udruživanja država stvarali su povoljnu klimu koja je, malo po malo, uticala na stvarenje vecih asocijacija država u Evropi. 
Istorija Evropske unije predstavlja vremenski period koji pocinje 1952. godine osnivanjem prve evropske nadnacionalne ekonomske zajednice — Evropske zajednice za ugalj i celik. U Evropi su 1958. godine osnovane još dve nadnacionalne zajednice — Evropska ekonomska zajednica i Evropska zajednica za atomsku energiju, koje su se 1967. zajedno sa Evropskom zajednicom za ugalj i celik ujedinile u Evropsku zajednicu. Kao samostalna nadnacionalna zajednica, Evropska zajednica je prestala da postoji 1993. godine kada je, postavši jedan od tri stuba Evropske unije, ušla u njen sastav.
Od svog nastanka, pa do današnjih dana, Evropska unija je rasla i razvijala se. Ono što je pocelo kao šestoclana organizacija za slobodnu trgovinu industrijskim sirovinama, razvilo se u jedinstvenu uniju unutar cijih 27 clanica je omoguceno slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala. Njeni gradani se služe zajednickom valutom, a clanice ostvaruju jako blisku saradnju u pravnim, policijskim, odbrambenim i spoljnopolitickim pitanjima. Od zajednice koja je izgradila Evropu iz pepela nakon Drugog svetskog rata, prerasla je u uniju sa preko 494 miliona stanovnika, sa najvišim bruto društvenim proizvodom na svetu.
Evropska unija stvara jedinstveno tržište putem sistema zakona koji se primenjuje u svim državama clanica, što garantuje slobodan protok ljudi, roba, usluga i kapitala. Ona zadržava zajednicku trgovinsku politiku, poljoprivrednu politiku i politika u oblasti ribarstva i regionalnog razvoja. Evropska unija je 1999. uvela zajednicku valutu evro, koju je do sada usvojilo 13 država clanica.
Evropska zajednica je zadržala postojanje i pravni kontinuitet. Ugovor iz Amsterdama je ukinuo odredbe Fuzionog ugovora od 8. aprila 1965. kojim su objedinjena rešenja triju zajednica i najbolja rešenja preuzeo za sebe. Kljucne organe EZ preuzima Evropska unija ili ih EU samo "posuduje", koristeci se subjektivitetom organa EZ. Ovi organi, ponovo definisani ugovorom iz Amsterdama, zadržavaju puni kontinuitet prava, obaveza i nadležnosti kao organi Evropske unije.
I ORGANI EVROPSKE ZAJEDNICE – UNIJE
Funkcionisanje Evropske zajednice ostvaruje se kroz izvršavanje odredenih zadataka koje obezbeduju njeni organi: Evropski parlament, Evropski savet, Savet ministara, Komisija, Sud pravde i Finansijski sud. Ugovor o osnivanju evropske zajednice, propisuje nadležnost svakog od ovih organa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET