Položaj Romkinja u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Položaj Romkinja u Srbiji". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu
Seminarski rad iz studija roda
Položaj Romkinja u Srbiji
Beograd, maj 2009.
I Uvod
Član 1. Univerzalne deklaracije UN o pravima čoveka: Sva ljudska bića rađaju se jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i svešću i treba jedni prema drugima da postupaju u duhu bratstva.
Člana 4. Deklaracija prava čoveka i građanina: Svi građani, su jednaki u očima zakona, imaju isti pristup javnim položajima, mestima i službi, u skladu sa njihovim mogućnostima, bez obzira na razlike sem u vrlinama i nadarenosti.
Član 21. Ustav Srbije: Pred Ustavom i zakonom svi su jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije. Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta.Ne smatraju se diskriminacijom posebne mere koje Republika Srbija može uvesti radi postizanja pune ravnopravnosti lica ili grupe lica koja su suštinski u nejednakom položaju sa ostalim građanima.
...
Adaleta Stanzer: „(…) Romsko žensko dete čim se rodi odmah je diskriminisano. Žensko dete u romskoj porodici ne očekuje se na isti način kao i muško dijete, s muzikom. Njena prava oduzimaju joj njeni roditelji: ne šalju je u školu, oduzimaju joj pravo izbora bračnog partnera, uništavaju joj djetinjstvo, zapravo ona ga i nema, izaberu joj muža, a on se ponaša prema njoj isto kao i njeni roditelji. Dakle, Romkinja je sredstvo, u porodici nema nikakvih prava, rađa često i bez svoje volje. Stoga upućujem pitanje svima (…) kako da se jedna takva žena izbori za bilo što, kad ne zna čitati ni pisati, ona nema nikakve šanse za uspjeh u životu bez obzira na zakonske norme (…). Izuzetno sam ponosna na svog oca koji je bio pismen i koji se potrudio da školuje svoju decu, pa i moje znanje potiče otud. Samo znanje može pomoći ženi za uspjeh u životu.“
Naša zemlja koja je prošla kroz težak period, zapostavljala je osnovna pitanja kao što su ravnopravnost građana i njihov položaj u društvu.. Ratovi i period tranzicije nisu opravdanje zbog ovih propusta, već samo objašnjenje pozadine čitave priče.
Tek 2005. godine, u Srbiji počinje ozbiljnije da se shvata užasan položaj Romkinja. Te godine Evropski centar za romska prava, Bibija, Eureka i Ženski prostor donose izveštaj o stanju Romkinja i predaju ga Komitetu Ujedinjenih nacija za eliminaciju diskriminacije žena. Srbija je te godine pristupila planu o uključivanja Roma u zajednicu koji treba da bude završen do 2015. godine. Ovo su tek počeci borbe protiv diskriminacije. Radi bržeg ostvarivanja ovog plana, o problermu treba da se priča, piše aktivno učestvuje..
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET