Prava i obaveze privatnih preduzetnika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prava i obaveze privatnih preduzetnika". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Fakultet za poslovne Datum:
I finansijske studije Bijeljina 23/12/08.
SEMINARSKI RAD
Predmet: Poslovno pravo
Tema: Prava I obaveze privatnih preduzetnika
OSNOVNE ODREDBE
Osnovnim odredbama zakona o privatnim preduzetnicima se privatni preduzetnik definiše kao lice koje,samostalno obavlja delatnosti, pod uslovima i na način utvrđen zakonom.
Delatnosti uređene posebnim zakonom, obavljaju se i na način predviđen tim zakonom.
Privatni preduzetnik, jeste fizičko lice koje, radi sticanja dobiti, osniva radnju i samostalno obavlja delatnost.
Tim delatnostima , smatraju se delatnosti utvrđene saveznim propisom o klasifikaciji delatnosti, umetnički i stari zanati i poslovi domaće radinosti.
Umetnički i stari zanati i poslovi domaće radinosti jesu naročito: filigranska delatnost, opančarska, grnčarska, kao i izrada predmeta koji imaju estetsko obeležje narodnog stvaralaštva.
Ministar nadležan za poslove privatnog preduzetništva odrediće bliže poslove koji se smatraju umetničkim i starim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti (u daljem tekstu: ministar).
Za obavljanje samostalne delatnosti, preduzetnik (u daljem tekstu: osnivač radnje) osniva radnju, odnosno odgovarajući oblik poslovanja (radionica, kancelarija, biro, servis, agencija, studio, pansion, apoteka, ordinacija i sl. u daljem tekstu: radnja).
Osnivač može osnovati samo jednu radnju s tim što delatnost može obavljati i u više posebnih prostora na teritoriji iste ili više opština.
Fizička lica mogu osnovati ortačku radnju.
Ortačku radnju može osnovati najviše deset osnivača.
Međusobni odnosi osnivača ortačke radnje uređuju se ugovorom koji sadrži naročito: imena osnivača, uložena sredstva, delatnosti koje se obavljaju, poslovno sedište, ime lica ovlašćenog za predstavljanje i zastupanje, međusobna prava i odgovornosti.
Ortačka radnja prestaje sa radom ako ostane jedan osnivač.
Na ortačku radnju primenjuju se odredbe ovog zakona koje se odnose na radnju, ako za pojedina pitanja nije drukčije predviđeno.
U radnji, odnosno u ortačkoj radnji može se obavljati jedna ili više delatnosti ili pojedini poslovi za koje su ispunjeni uslovi utvrđeni zakonom.
Osnivač, odnosno osnivači upravljaju radnjom, odnosno ortačkom radnjom.
Osnivač zastupa i predstavlja radnju.
U slučaju predviđenom ovim zakonom radnju mogu zastupati drugi radnici zaposleni u radnji (poslovođe).
Za obaveze koje proisteknu u obavljanju delatnosti radnje, osnivač odgovara celokupnom svojom imovinom.
II. OPŠTI USLOVI ZA OBAVLJANJE DELATNOSTI
Fizičko lice može osnovati radnju ako ispunjava sledeće uslove:
1) da ima opštu zdravstvenu sposobnost,osim ako zakonom za obavljanje određenih delatnosti nije drukčije određeno;
2) da ima osnovno obrazovanje, osim ako zakonom za obavljanje određenih delatnosti nije drukčije određeno;
3) da je poslovno sposoban;
4) da mu pravosnažnom sudskom odlukom nije zabranjeno obavljanje određene delatnosti, odnosno da mu pravosnažnim rešenjem o prekršaju nije izrečena zaštitna mera zabrane obavljanja delatnosti, dok traju pravne posledice osude, odnosno mere.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET