Pravna priroda prava na nužni deo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravna priroda prava na nužni deo". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај
Увод..................................................................................................... 1 Могуће концепције правне природе права на нужни део............. 3 Право на нужни део као наследно право......................................... 3 Право на нужни део као облигационо право.................................. 4 Право на нужни део у виду права на издржавање из заоставштине.....................................................................................
4 Правна природа права на нужни део у нашем праву..................... 5 Правна природа права на нужни део пo Закону о наслеђивању Србије.................................................................................................
5 Закључак............................................................................................. 8 Литература......................................................................................... 9

Увод
Право на нужни део је право једног наследника да по сили закона, независно од воље оставиоца па и противно његовој вољи, наследи одређени део заоставштине.
Право на нужни део у великој мери ограничава слободу будућег оставиоца у располагању својом имовином за случај смрти. Противници права на нужни део истичу низ аргумената, првенствено економске природе, против ограничења слободе тестирања и против права на нужни део.
Када тестатори имају пуну слободу тестирања они ће заоставштину завештати пред радним и способним наследницима, него лењим и неодговорним. А вредни и радни наследници ће је користити на најрационалнији начин и тако врло позитивно утицати на увећање укупног друштвеног богатства.
Најзад, нужни део, кажу његови потомци, код наслеђивања пољопривредног земљишта утиче на уситњавање парцела. Јер сви наследници одређеног степена сродства, морају добити део заоставштине на име нужног дела, што негативно делује на ефикасност привређивања у пољопривреди.
Бројни разлози који оправдавају постојање овог института су првенствено морално – правне природе. Ови разлoзи су првенствено морално-правне природе. Најпре се истиче да је оставилац дужан да води рачуна о положају својих потомака и свог брачног друга.
Преовлађују документи који оправдавају увођење права на нужни део, па су скоро све земље Европе (сем Енглеске), па и наша земља прихватиле принцип ограничене слободе тестирања и право на нужни део.Поједини правни системи на различите начине регулишу право на нужни део. Разлике се крећу почев од његове правне природе, па преко круга нужних наследника, до величине нужног дела.
Могуће концепције правне природе права на нужни део
У теорији се говори о три могуће кониепције правне природе права на нужни део, и то:
а) право на нужни део као наследно право,
б) право на нужни део као облигационо право, и
в) право на нужни део у виду права на издржавање из заоставштине.
Право на нужни део као наследно право
Кад се право на нужни део призна као наследно право нужни наслелник се сматра законским наслелником у пуном и правом смислу овог појма, с тим што се нужни наследник појављује на наслеђе независно од воље оставиоца, односно и против његове воље. Нужни наследник мора да има све квалитете који се траже за законског наслелника, да је способан за наслеђивање, да је достојан и да доживи моменат делације. Он наслеђује део заоставштине исто као и сваки законски наслелник. али је тај његов део, по правилу, мањи од законског дела.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET