Pravne norme | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravne norme". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ВИСОКА ПОСЛОВНА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА
БЛАЦЕ
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет:Основи права
Тема:Правне норме
Ментор: Студент:
Порез и царина
Блаце 2011
Садржај:
1. Уводна разматрања. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3
2. Појам правне норме. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4
3. Врсте правних норми . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6
3 .1. Условне и безусловне норме. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
3.2.Опште и појединачне норме. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7
4. Елементи правне норме. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8
4.1.Предпоставка диспозиције . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
4.2.Диспозиција. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10
4.3.Санкција. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12
5. Закључак. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14
6. Литература . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .15
1. Уводна разматрања
Право(правни поредак) је комплексан феномен који у себи садржи нормативни део,вредносни односно метаправни део,фактички односно социјални део. Нормативни део се састоји од правних норми и правних аката. Правна норма је обавезно правило о понашању људи у друштву,загарантовано државним ауторитетом,односно институционом принудом.Правна норма није исто што и члан или параграф једног закона или неког другог правног акта. Правна наука има задатак да из различитих правних аката издвоји саставне делове једне правне норме.Примера ради,делови једне правне норме могу се налазити у различитим правним актима(законима,уредбама и сл.)-док се диспозиција,као правило о понашању налази у једном акту,дотле се санкција налази у неком сасвим другом акту.
Правна норма,као интелектуална,језичко-логичка творевина,садржи у себи увек један прескриптиван суд,један налог,заповест о људском понашању. Дефинисањем норме као заповести изражава се њен обавезан карактер,а не садржај воље или психички однос воља надређеног и подређеног. Утолико,правна норма представља депсихологизовану заповест,пропис,а не налог воље.
Правна норма је хетерономно правило,тј. Обавезује без обзира на лични став онога коме је упућена према њеној ваљаности или исправности. Како важење правног поретка зависи од ефикасности(келзен),од фактичког елемента права,од понашања људи по нормама,то није без значаја да ли ће правне норме изазвати аутономну послушност оних којима су упућене,или ће их људи следити из чисте навике покоравања(остин) или пак једино услед казне која је прописана за њихово непоштовање. Да би правна норма била делотворна,она мора бити поткрепљена санкцијом. Сила,међутим не представља крајњи темељ и основ права,већ је напротив,једна техничка помоћ у остварењу нормативног /треба/. Наравно,и на овом месту је од великог значаја да ли се једно правило о понашању прихвата аутономно или се,пак,намеће адреасатима норме.
2. Појам правне норме
Правна норма је најбитнији део,елемент права.Право се састоји из правних норми,оно је скуп правних норми. Правна норма се може дефинисати као правило о понашању људи које је заштићено државним апаратом принуде. Она је једно правило,тј. Правило о једном одређеном понашању(на пример,забрањено је убијати под претњом одређене санкције,ко учини штету дужан је да је накнади,итд.).Правну норму не треба помешати с члановима или параграфима закона или других правних аката. Она се ретко у потпуности поклапа с једним таквим чланом. Један члан садржи или део једне или више норми или,пак,ређе,неколико норми,а ретко кад потпуну правну норму. Издвајање правних норми из правног матерјала(закона,уредби и других правних аката у којима се оне садрже) врши правна наука,као и правна пракса у практичној примени права. Оне састављају поједине делове правних норми из разних чланова једног истог правног акта или,чак,из разних правних аката. Тако се,на пример,може десити да се један део правне норме налази у једном акту а други у сасвим другом.Почетни задатак сваке правне теорије која приступа обрађивању позитивног права и стварању једног правног система,односно поретка,састоји се у томе да се издвоје и конституишу правне норме.Тек после се може приступити даљем изграђивању правног поретка.2
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET