Pravni akti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravni akti". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

PREDMET:
Osnovi prava
Tema: Pravni akti
1.
Uvod
Pod pojmom pravnog akta podrazumijeva se akt normativnog karaktera (skup pravnih normi) koji je iskazan i uobličen u odgovarajućoj formi, i koji uređuje neku objektivnu pravnu situaciju između subjekata prava. U pravnoj teoriji i pravnoj nauci različito je definisan pojam pravnog akta. Tako se, primera radi, pravni akt uzima kao sredstvo stvaranja i primjene prava. Strukturu pravnog akta čine dva elementa:“Psihički akt – odluka volje i spoljni akt – izjava volje.“ Psihičko i materijalno (osposobljeno) u pravnom aktu su veoma komplementarni (dali postoji slaganje volje i izjave volje) i oni se samo metodološki mogu razdvajati i razlikovati pošto „Donošenje pravnog akta je uistinu mješovit psiho-fizički proces, sastavljen od istovremenog ili kratkovremeski sledujećeg mnoštvta radnji-mišljenja, osjećanja, volje, pokreta, glasa i slično“.Materijalizacija pravnog akta , koji je nastao kao unutrašnji (psihički) akt, vrši se njegovim izgovaranjem, pisanjem, simboličkim i drugim saopštavanjem. Dakle, pod pravnim aktima se misli na pisane jezičke oblike ili tekstove koji sadrže pravne norme – normativni pravni akt, ali se misli i na ljudske radnje koje imaju pravna dejstva – pravne radnje. Tako da se može reći da je pravni akt uobličen i uređen tekst koji sadrži jednu ili više pravnih normi. U savremenim pravnim sistemima, pravni akti se najčešće izražavaju u pisanom obliku i pisanim tekstovima. Prednosti ovakvih načina izražavanja pravnih normi su višestruke: 1. Pisani tekstovi omogućavaju jasno, trajno i objektivnije iskazivanje, očuvanje i razumevanje pravnih normi, koje bi inače, da nisu napisane ostale nedovoljno određene.
2. Pisani tekstovi omogućavaju da se zajedno i istovremeno iskaže veći
broj pravnih normi koje regulišu (pokrivaju ili usmeravaju) jedan ili više srodnih društvnih odnosa kao i da se one lakše smisleno povežu. 3. Pisani akti omogućavaju da se pravne norme izraze preciznoi opširnije, a po potrebi da se uz njih i pisano obrazloži njihovo donošenje – kao što se radi u presudama, u pravnim repenjima i ponekad u pravnim poslovima.
4. Pisani tekstovi olakšavaju objavljivanje i širenje pravnih normi, što znači
i njihovo bolje upoznavanje od strane adresata. Pravni akti se mogu sabrati po određenoj srodnosti i objavljivati u štampanoj formi ili elektonskom obliku.
2
2.
Sadržina i forma pravnog akta
U pravnoj nauci se pravi razlika između sadržine i forme pravnog akta:
1. Sadržina je zapravo ono što čini „Materiju“ pravnog akta i ona ima dva
dijela: Glavni i sporedni dio.
a) Glavni dio pravnog akta predstavlja jedna odluka razuma i volje
(tzv. izjava volje) koja izaziva određene pravne posledice, donosi promjene u pravnom poretku, što praktično znači da stvara, mijenja ili ukida izvjesna prava i obaveze pravnih subjekata. Po glavnom elementu sadržine pravni akti se dijele na dvije osnovne grupe. Prvu grupu čine akti kojima se stvaraju pravne norme. Drugu grupu čine akti kojima se postavljaju uslovi za primjenu pravne norme.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET