Predmet i značaj revizije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Predmet i značaj revizije". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ:
Uvod...............................................................................................................str 2
Nastanak revizije.......................................................................................str 2
Pojam i podela revizije............................................................................str 3
Interna revizija..........................................................................................str 4
3.2 Eksterna revizija.......................................................................................str 5
Vrste revizije...............................................................................................str 5
Faze obavljanja revizije.........................................................................str 6
Osnovni standardi revizije............................. ........................................str 7
Revizijski dokazi.......................................................................................str 9
Revizijski postupci..................................................................................str 10
Radni papiri revizora............................................................................str 11
Zaključak...................................................................................................str 12
Literatura...................................................................................................str 13
UVOD
Revizija se sprovodi gotovo od petnaestog veka, dok je najbrži razvoj revizorske funkcije zabelež en tokom dvadesetog veka. Najznačajniji period za nastanak revizije vezuje se za period visokog privrednog razvoja kada je došlo do znatnog uvećanja broja privrednih kompanija.
Revizija potječe od latinske r eči revidere što znači ponovno videti, naknadni pregled i preispitivanje poslovnih procesa i stanja. U engleskom se koristi r eč audit , lat. audire = čuti, tj. slušati. Originalno značenje r eči auditor (revizo r) u engleskom jeziku je „onaj ko sluša“ i iz toga je izveden pojam audit (revizije).
Revizija igra važnu ulogu pružajući objektivne i nezavisne izvještaje o pozdanosti informacija. Ona zalazi u ekonomske poslovne događaje i povećava pouzdanost i verodostojnost finansijskih izvještaja .
Cilj revizije je formiranje mišljenja revizora o ekonomskim problemima u preduzecu, kao i preispitivanje i ocenjivanje finansijskog stanja i celokupnog poslovanja privrednog subjekta.
NASTANAK REVIZIJE
Prapočeci revizorske službe nalaze se već krajem osamnaestog veka u Engleskoj koja se i smatra kolevkom revizije. Vremenom se širila i u drugim državama, a na našim prostorima se organizovano primenjivala prvo na području Slovenije, Istre i Dalmacije, početkom dvadesetog veka.
Prve revizije su vezane za zadruge, dok se mnogo kasnije pristupilo organizovanju i za nezadružne privredne organizacije (sredinom tridesetih godina dvadesetog veka). Kontrola i revizija su oblasti koje se u velikoj meri razlikuju, ali se i dopunjuju. Za uspešnost revizije je neophodna tekuća, solidna kontrola. Obe vrste delatnosti se mogu posmatrati sa mnogo aspekata, i prema njima izvršiti podela, jer su one same po sebi kompleksne i delatnosti koje obuhvataju sva područja poslovanja jednog privrednog sistema. Zahteve koje treba da ispune kontrola i revizija zavise od potreba korisnika njihovih informacija a mnoge od njihovih postupaka propisuju i zakoni. Revizija u osiguravajućim društvima se obavlja pod sličnim uslovima kao i kod drugih privrednih subjekata, osim što ima pojačanu kontrolu i nadzor koje vrši Narodna banka Srbije.
3.POJAM I PODELA REVIZIJE
Uopšteno govoreći, revizija je nezavisno istraživanje neke određene aktivnosti. Revizija poslovanja predstavlja planirano i naknadno dokumentarno preispitivanje i ocenjivanje finasijskog stanja i celokupnog materijalno-finansijskog poslovanja preduzeća u određenom periodu.
Cilj revizije finansijskih izveštaja je da omogući revizoru da izrazi mišljenje o tome da li su finansijski izveštaji po svim bitnim pitanjima sastavljeni u skladu sa MRS. Revizija se obavlja na osnovu ugovora koji se zaključuje u pismenoj formi. Preduzeće za reviziju šalje pismo o angažovanju svom klijentu pre početka revizije, u kome ga informiše o ciljevima, prirodi i obimu posla koji treba da se obavi. Obaveze revizora su: da izradi izveštaj o reviziji, da mišljenje o istinitosti i objektivnosti iskaza, obavesti upravu preduzeća o svim utvrnenim slabostima i da predloge za njihovo prevazilaženje, naglasi sve specijalne zahteve i drugo.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET