Prekršaji iz zakona o putnim ispravama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prekršaji iz zakona o putnim ispravama". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УВОД
Путна исправа представља јавну исправу којом се доказује идентитет и држављанство. Сваки држављанин Босне и Херцеговине има у складу са Законом о путним исправама право на путну исправу.
У путне исправе уврштавају се:
пасош
дипломатски пасош
службени пасош
заједнички пасош
путни лист
поморска књижица ( мартикула )
Облик и садржај пасоша, дипломатског, службеног и заједничког пасоша утврђује се законом, а облик и садржај путног листа уређује Министарство иностраних послова БиХ. Други облици идентификације држављана Босне и Херцеговине признати од стране осталих држава као путна исправа путем споразума са Босном и Херцеговином такође се могу користити за путовање у иностранство. Држављанин Босне и Херцеговине може посједовати само једну путну исправу исте врсте.
Осим путних исправа прописаних овим законом, Босна и Херцеговина, Федерација Босне и Херцеговине и Република Српска неће издавати друге документе који пружају информацију о лицу, укључујући и његов идентитет, којим се омогућава путовање тог лица ван Босне и Херцеговине. Под условима прописаним билатералним споразумима између Босне и Херцеговине и друге државе, држављани Босне и Херцеговине могу користити личну карту за прелазак државне границе.
ПАСОШ
Пасош је посебна врста путне исправе која се издаје на неограничен број путовања у иностранство са роком важења од 5 година, а лицима млађим од 16 година са роком важења од двије године. Пасошом се доказује држављанство Босне и Херцеговине, односно држављанство Републике Српске или Федерације Босне и Херцеговине.
Пасош има слиједећи облик:
Корице су тамно плаве боје;
Предња страна корица садржи, сљедећим редом:
ријечи: "Босна и Херцеговина",
грб Босне и Херцеговине,
ријеч: "Пасош"
Текст је исписан на босанском, хрватском и енглеском језику (латиничним писмом) и на српском језику (ћириличним писмом). Текст на првој страни пасоша је исти као текст на предњој корици.
Пасош садржи:
32 стране;
ламелирану идентификациону страну која ће садржавати следеће ставке на босанском, хрватском и српском и енглеском језику и писму.
Инфромације садржане на тој страници биће уписане на латиничном писму:
име (имена),
презиме
датум рођења,
јединствен матични број,
пол,
мјесто рођења,
датум издавања,
датум истека,
мјесто издавања,
потпис носиоца,
серијски број пасоша, и
фотографија носиоца,
врста;
обиљежје земље;
Пасош садржи сљедећи текст:
"Овај пасош треба чувати на сваки начин и не сме се мењати.";
"Овај пасош сме употребљавати само лице на чије име је издат. Носилац пасоша мла и од 15 година може да путује у иностранство само у пратњи родитеља или законског заступника, односно мора да има сагласност оба родитеља или законског заступника, односно стараоца, коју је овјерио надлежни орган, ако путује у пратњи другог лица.";
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET