Dekada roma | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Dekada roma". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

DRŽAVNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
PRAVNI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
PREDMET : LJUDSKA PRAVA
TEMA : DEKADA ROMA
Novi Pazar
April, 2010.
SADRŽAJ
1. UVOD 3
2. ROMI, MANJINA KOJU JE TEŠKO IZBROJATI
2.1. Uvod 4
2.2. Obrazovanje 5
2.3. Zdravlje 6
2.4. Zapošljavanje 7
2.5. Stanovanje 9
3. DEKADA ZA INKLUZIJU ROMA 10
4. ZAKLJUČAK 11
5. LITERATURA 12
UVOD
Ostale socijalističke zemlje nisu imale jedinstven odnos prema ovom pitanju uprkos ideološkom postulatu socijalizma da je nacija kapitalistički izum te da se smatra nepotrebnim i štetnim nasleđem iz prošlih vremena. Na primer, u Rumuniji je korišćen zajednički naziv "manjinci" za pripadnike nacionalnih manjina i zbog nasleđenih istorijskih problema sa Mađarskom svi "manjinci" su tretirani nezadovoljavajuće, prema današnjim standardima.
U ovom seminarskom radu biće reči o Romima, kao nacionalnoj manjini, načinu na koji oni žive, rade i organizuju svoj život, kako u svetu tako i u našoj zemlji.
ROMI, MANJINA KOJU JE TEŠKO IZBROJATI
Na osnovu podataka dobijenih popisom stanovništva 2002. godine u Srbiji žive 108.193 Roma (79.136 u centralnoj Srbiji i 29.057 u Vojvodini), što čini 1,44% stanovništva. Prema popisu iz 1991. godine u Srbiji (bez Kosova i Metohije) živela su 94.492 Roma (70.126 u Centralnoj Srbiji i 24.336 u Vojvodini), što znači da je populacija Roma u prethodnih 10 godina postala brojnija za 14%.22. Međutim, kada je u pitanju romska populacija, podatke zvanične statistike trebalo bi uzeti sa rezervom. I vladine i organizacije civilnog društva smatraju da broj Roma koji je utvrđen popisom stanovništva (i 1991. i 2002. godine) nije realan i da je znatno veći.[1]
Razlozi što veliki broj Roma nije registrovan jesu, između ostalog, ti što Romi uglavnom žive u nelegalizovanim naseljima, nemaju lična dokumenta niti adresu stanovanja. U Republičkom zavodu za statistiku smatraju da njihova metodologija ne pravi razliku između domaćinstava koja žive na registrovanim adresama i domaćinstava koja žive u neregistrovanim naseljima. Ipak, postoje iskustva sa popisom stanovništva koji je obavljen 2002. godine, a koja ukazuju na slučajeve da popisivači nisu vršili popis u kartonskim naseljima, da nisu želeli da upišu romsku nacionalnost i slično. Drugi razlog koji može objasniti zašto podaci sa popisa potcenjuju broj Roma u Srbiji može ležati u činjenici da veliki broj Roma tokom godine menja mesto boravka u potrazi za sezonskim poslovima. Međutim, u Republičkom zavodu za statistiku takođe smatraju da njihova metodologija obezbeđuje da popisom budu obuhvaćeni i građani koji menjaju prebivalište tokom godine. Treći razlog koji može da objasni smanjen broj romskog stanovništva prilikom popisa verovatno leži u „socijalnoj mimikriji“, koja je uočljiva među Romima. Naime, smatra se da značajan broj Roma prilikom popisa ne želi da se izjasni kao Rom zbog svih predrasuda i stereotipa koji postoje o Romima. Postojanje „socijalne mimikrije“ je prepoznato kako od strane romskih organizacija, tako i od strane vladinih organizacija, a potvrđena je i od strane istraživača. Problem „socijalne mimikrije“ nije povezan sa tehnologijom realizacije popisa stanovništva i samim tim ne može biti rešen na nivou stručne institucije kao što je Republički zavod za statistiku. Naspram zvaničnih informacija, oko kojih postoji slaganje da je potcenjen broj stanovnika romske nacionalnosti, postoje i različite nezvanične procene o broju Roma u Srbiji. Dodatni problem sa ovim procenama predstavlja i velika mobilnost Roma tokom devedesetih koji su kao izbeglice ili raseljena lica došla u Srbiju iz bivših jugoslovenskih republika, ali i sa teritorije Kosova.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET