Elementi i činioci moralnog razvoja deteta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elementi i činioci moralnog razvoja deteta". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


RAZVOJNA PSIHOLOGIJA
TEMA: Elementi i činioci moralnog razvoja deteta
UVOD
Društveno i moralno vaspitanje osnova su jednog društva. Svako društvo želi da na mlade generacije prenese svoja iskustva i istoriju koja se dešavala pre njihovog dolaska na svet. Međutim, prenošenje određenih moralnih vrednosti dovodi do različitih pojava jer se svaka sredina, država, grad ili selo razlikuju po vrednosnim sistemima, ponašanju, tradiciji i postavljanju određenih zahteva.
Kada se govori o moralnom razvoju i vaspitanju deteta tu postoji mno go činioca koji utiču na njega. Neki činioci mogu da olakšavaju život detetu, a neki mogu da mu ga otežavaju.
Uloga roditelja, vaspitača i učitelja jeste da olakšavaju i usmeravaju moralno učenje deteta u pravom smeru, jer je današnje vreme oličenje nemorala i iskrivljenih moralnih i ostalih vrednosti.
ŠTA JE MORAL?
Reč moral potiče od latinske reči moralis – što znači moralni i mores – što znači običaj, život . To u prevodu znači da se reč moral prevodi kao onaj koji pripada moralu, koji živi u skladu sa moralnih zahtevima.
Definicija morala je sledeća:
“Moral je skup nepisanih pravila i običaja koji utvrđuju međuljudske odnose i prosuđuju šta je dobro , a šta lose. Moral je nešto objektivno kao oblik društvene svesti, sistem običaja, navika i normi. On je relativan, nije isti u svim društvenim grupama i istorijskim periodima.”
Glavne vrednosti morala su sve što je dobro, ispravno i pravedno. Moral se oslanja na svet i svest pojedinca , odnosno da će pojedinac imati razvijenu svest o tome šta je dobro, a šta je loše i da će ako uradi nešto dobro biti pohvaljen, a ako uradi nešto lose biti svestan toga i biti kažnjen.
ELEMENTI MORALNOG RAZVOJA DETETA
Komponente procesa moralnog razvoja i vaspitanja su:
Sticanje moralnih saznanja
Formiranje moralnih uverenja
Formiranje moralnog ponašanja i delovanja
STICANJE MORALNIH SAZNANJA
Dete se rađa kao “Tabula rasa” (Aristotel) i kao takvo ono nema saznanja ni o čemu što se dešava oko njega kada dođe na svet.
Moralni razvoj deteta počinje već njegovim rođenjem i u ranom detinjstvu, a zatim kroz odrastanje taj moralni razvoj dostiže svoj vrhunac i u tom momentu dete bi trebalo da ima usađene odgovarajuće moralne vrednosti koje su prihvaćene od strane društva.
Kada govorimo o moralnom razvoju, sam početak moralnog formiranja ličnosti obuhvata usvajanje osnovnih moralnih pojmova i kategorija, normi i moralnih pravila, odnosno upoznavanje sistema moralnih vrednosti.
Nije moralno krasti, lagati i povređivati druge, pa samim tim na nama je da prenesemo ovo na dete. Od malena dete se uči da bude poslušno, da poštuje roditelje i da ih sluša, da bude lepo vaspitano i kulturno. To nije teško postići jer kao što je napomenuto, dete se rađa kao prazna tabla na koju roditelji, vaspitači, učitelji, rođaci i drugi lako mogu da ispišu moralne norme i lako mogu da postave temelj za kasnije kompleksnije vaspitanje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET