Pojam i prevencija životnih kriza | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i prevencija životnih kriza". Rad ima 41 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
Uvod 4
1. ŠTA JE KRIZA? 6
1.1. Medicinsko-klinički pristup 7
1.2. Individualno-razvojni pristup 8
1.3. Srodni pojmovi 10
1.4. Stres kao oblik krize 10
1.5. Četiri stupnja u razvoju krize 11
2. STRES I KRIZA 13
2.1. Komponente stresnih događaja 15
2.2. Subjektivna procena događaja 16
2.3. Psihološke promene 17
2.4. Fiziološke promene 17
2.5. Uloga emocija i kognicije u procesu stresa 18
3. TEORIJE O RAZVOJNIM KRIZAMA 20
3.1. Teorija E. Eriksona 20
3.2. Teorija razvojnih kriza odraslog doba D. Levinsona 24
4. AKCIDENTNE KRIZE 28
4.1. Životni događaj 31
5. PREVLADAVANJE I PREVENCIJA KRIZA 34
5.1. Prevladavanje kriza 34
5.2. Mehanizmi prevladavanja krize 35
5.3. Prevencija životnih kriza 36
5.4. Individualne razlike u nošenju sa krizom 38
5.5. Spoljašnji izvori energije i snage 38
5.6. Kada rizik postaje šansa? 40
ZAKLJUČAK 42
LITERATURA 43
Uvod
” Kada se nalaziš u kriznoj situaciji, ako ti ne ide, isprazni ceo frižider, ako se ljubav izgubi, pronađi nove prijatelje, igraj se sa zvucima i rečima…počni da se izražavas na drugi način, rizikuj da živiš slobodno”.
F. Perls
Osnovna težnja kojom se rukovodimo u svakodnevnom životu je težnja ka ravnoteži. Ustanovljeni obrasci odnosa sa samima sobom i sa sredinom dovode do mira i sigurnosti. Ova dinamička ravnoteža omogućava da se naš život odvija bez većih trzavica.
Tokom života se, međutim, često suočavamo sa situacijama koje remete našu ravnotežu. Stalne promene, kako na spoljašnjem, tako i na unutrašnjem planu, stvaraju potrebu za stalnim prilagođavanjem. Neke situacije samo površno remete našu ravnotežu – onda govorimo o problemima. Kada neke situacije u značajnoj meri narušavaju našu ravnotežu radi se o krizi.
Kada smo u krizi, dolazi do pojave uznemirenosti jer je poremećen naš uobičajeni način funkcionisanja, a novi još nije ustanovljen. Ovo osećanje nije prijatno i stimuliše nas na nalaženje novih rešenja. Važno je uvideti svrhu nalaženja novih rešenja. Ukoliko pokušavamo da ih nađemo da bismo zadržali dotadašnji način života ili da bismo “bili kao i pre” (psihoterapeut ovo dosta često čuje od svojih klijenata koji mu se obraćaju za pomoć u svojim kriznim situacijama), velika je verovatnoća da ćemo podleći nekom maladaptivnom obliku ponašanja ( npr. gubitak bliske osobe, gubitak posla, ulazak u klimaks, penzionisanje i sl., mogu dovesti do pojave alkoholizma, preteranog trošenja novca na održavanje spoljašnjeg mladalačkog izgleda itd.). Do ovoga dolazi zbog težnje ka nemogućem. Sve je u stalnoj promeni i ništa ne može biti kao pre.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET