Problematika samoubilastva u adolescenciji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Problematika samoubilastva u adolescenciji". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Knjiga « Biti ili ne biti » doc. dr Jelene Srne, bavi se problematikom samoubilaštva u adolescenciji. Pojasnit ću najprije šta je to adolescencija, koje su to karakteristike adolescentnog razvojnog perioda, te koji su najćešći uzroci koji dovode do samoubilačkog ponašanja.
Uticaj porodice u ovoj problematici je izuzetno značajan, smatra se u velikom broju slućajeva i direktnim uzrokom problema, stoga ću se kroz seminarski rad vrlo često osvrtati na porodicu, zatim na odnose između roditelja i djece, one odnose koji su uzrok problema te mogu dovesti do suicidalnog ponašanja. Osvrnut ću se, takođe, i na psihoterapiju odn. na osobine koje psiholog radi uspješne psihoterapije treba imati. Na kraju seminarskog rada, na osnovu utisaka koje je knjiga ostavila na mene, dolazi moja preporuka kome knjigu preporućujem i zašto.
Pa da krenemo...
Adolescencija je životni period između djetinjstva i odraslog doba koji obuhvata oko 10 godina biološkog, psihološkog i socijalnog sazrijevanja. Počinje sa pubertetom, periodom bioloških promjena, a završava se postizanjem psihološke ili priznavanjem socijalne zrelosti. Gornja granica se zavisno od društva i kulture proteže do18-21 g. -vremena priznavanja zakonske zrelosti, pa čak i do 25-27 g. kad prestaju neka društvena prava i obaveze (materijalno izdržavanje, služenje vojnog roka itd. ) ( Jelena Srna )
Za adolescentni period se vežu brojna pitanja, međutim adolescencija je otkrivena tek u 19. vijeku, što govori o vijekovnoj nezainteresovanosti za adolescentnu problematiku. Dugotrajnu nezainteresovanost zamijenio je mnogo kraći period fascinacije adolescencijom koji je kulminirao stavom da adolescenti čine posebno društvo ili čak «subkulturu» koju karakterišu posebni oblici odijevanja (darkeri, rokeri, pankeri), ponašanja, običaja, životne filozofije pa čak i poseban jezik (Jelena Srna ).
Prije nego što pređem na tematiku suicida u adolescenciji VAŽNO je istaći uticaj porodice, relacija između roditelja i adolescenta, jer je njen uticaj izuzetno značajan zbog toga što s jedne strane može biti protektivni faktor od suicida, a s druge strane i korjen samog problema.
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
istanciranja od roditelja suprotnog pola. Ovaj problem zbunjuje i roditelje koji teško nalaze pravu mjeru bliskosti sa djecom koja se nalaze između dva ekstremna ponašanja: zadržavanje ranije bliskosti sa rizikom seksualizacije odnosa ili potpunog distanciranja sa rizikom agresivnog odbacivanja. Zadržavanje odnosa nosi visok rizik od seksualizacije i opasnosti da roditelj sa visokim libidom ne može gledati jednako na dijete, te može doći do fatalnog incesta. Bilo kakav oblik «bliskih» odnosa bilo od maženja do pravih odnosa, neminovno dovodi do psihičkih poremećaja.
Na osnovu lićnog, i iskustva meni bliskih osoba, smatram da problem predstavlja takođe i pojava «krize srednjeg doba» roditelja koji u borbi da se usavrše u karijeri zapostave svoje adolescente. Najčešći su razvodi u ovim srednjim godinama kad roditelji osobito očevi «gube pamet» u želji da «okuse» ponovo život, zapostavljaju usljed svog egocentrizma svoje dijete koje se takođe nalazi u vrtlogu krize koja se zove «adolescencija». Majka će rijetko zapostaviti vlastito dijete; ipak u trci za karijerom naći će vremena za porodicu, djecu, dok sa očevima to nije slučaj, a to osobito osjećaju ženska djeca koja su očevima vrlo privržena.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET