Psihologija snova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Psihologija snova". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
Predmet: Psihologija
Tema : Psihologija snova
Sadržaj
Uvod 1
Frojdovo tumačenje sna 2
Metod tumačenja sna 3
 Frojdov san o Irmi 3
 Analiza: 3
Tipični snovi 5
 San nelagodnosti zbog nagosti 5
 San o smrti dragih osoba 5
 San o ispitu 5
Afekti u snu 7
 San Frojdovog pacijenta o poznatom gospodinu 7
 Analiza 7
Završetak sna, potiskivanje i buđenje 8
Jungovsko tumacenje sna 9
 Senka arhetip 10
 Majka arhetip 10
 Persona arhetip 10
Zaključak 11
Literatura 12
Uvod
San je najčešće doživljavani alternativni oblik stvarnosti. San je dokaz da se svest nikada u potpunosti ne ukida dok je č ovek živ i čini drugi vid realnosti koji sledi svoje sopstvene zakone, najčešće bežeći od logike svakodnevnog života. Biološki gledano, funkcija sna je da okrepi,odmori organizam od svih dnevnih opterećenja koja dovode do zamora i iscrpljenosti.
Čovek je još od najstarijih vremena, sve dok dopiru tragovi istorije pridavao svojim snovima nekad veći, a nekad manji značaj. Tokom istorije civilizacije, u mnogim društvima koristili su se vračevi kako bi se postavila dijagnoza neke bolesti ili ušli u spiritualni svet. Najstariji otkriveni spisi o snovima potiču iz drevnog Egipta i stari Egipćani su verovali da čovekova duša u snu biva oslobođena telesnih okova i da sa ulaskom u san, čovek se preobrađuje tj. vraća kao preporodjena, podmlađena duša. U Srednjem veku se, zbog inkvizicije, odstupilo se od tumačenja snova, da bi se u savremeno doba, počev od Sigmunda Frojda, snovi uvrstili u naučna istraživanja.
Frojd je bio prvi koji je odgonetnuo psihologiju sanjanja i dopri neo njihovom boljem razumevanju. Nazvao je snove "carskim putem" u nesvesno.
Frojdovo tumačenje sna
Frojd upoređuje svoju metodu tumačenja snova sa radom arheologa na dešifrovanju hijeroglifa. Za njega snovi su poruke iz ljudske podsvesti, tajne šifre i znakovi onoga što se dešava u dubini ljudske duše.
Frojdova izvorna tehnika tumačenja snova je tehnika slobodnih asocijacija. Pokazao je razliku između sadržaja doživljenog u snu, čiji iskaz nema primarnu vrednost, i skrivene, latentne želje koja krije pravo značenje slika iz sna. San ne ponavlja verno podatak (nadražaj ) iz stvarnosti , već ga prerađuje, pravi aluziju . Tu aluziju treba odgonetnuti i otkriti šta aluzija skriva, a san poručuje. San pretežno misli u vizuelnim slikama, ali ipak ne isključivo u njima. Radi takođe sa slušnim slikama i u manjoj meri sa utiscima koje daju ostala čula.
San isplete mrežu od niza dešavanja, misli i slika, preklopljenih međusobno i izloži se snevaču kao film na platnu. Snevač, kao najpažljiviji i jedini gledalac najčešće ne razume i ne shvata svoje remek-delo . Pronalaženje latentne misli sna, koja je od presudnog značaja, veoma je otežano usled posebne funkcije psihe tj. cenzure koja izokreće slike sna, čini ih neprepoznatljivim i štiti san od udaraca neugodnih sećanja. Izopačenje sna je zapravo dejstvo cenzure sna.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET