Tretman Klijenta u socijalnom radu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tretman Klijenta u socijalnom radu". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj:
Tretman klijenta ……………………………………………………………..……2
Indirektni tretman……………………………………………………...…3
Direktni tretman……………………………………………….…………4
Timski rad…………………………………………………………………………5
Forme timskog rada…………………………………………………..…..6
Faze timskog rada……………................................................................................7
Plan tretmana……………………………………………………………………...9
Bibliografija……………………………………………………………………...10
Tretman klijenta
Tretman počinje od početka rada, odnosno prvog kontakta u onim oblicima koji se tiču izgrađivanja odgovarajućeg radnog odnosa, tj. stvaranja emocionalne klime povjerenja, saradnje i prihvatanja. Blagotvorno djejstvo izgrađivanja ovakve osnove za rad može se uočiti veoma brzo, pa je zbog toga najčešće nemoguće precizno razgraničiti faze rada na socijalnu dijagnozu – procjenu klijenta i situacije i socijalnu terapiju, tj. tretman klijenta i situacije. Uspješnost tretmana zavisi kako od validnosti i pouzdanosti postupka eksploracije i dijagnostičkog zaključka, tako i od umješnosti i angažovanosti stručnjaka koji ga interpretiraju i operacionalizaciju. U ovom smislu je potrebno naglasiti da je značajno da, u mjeri u kojoj je to moguće, u svim fazama ispitivanja, donošenja dijagnostičkih procjena i tretmana učestvuju stručnjaci.
U cilju neutralizacije , ublažavanja ili uklapanja teškoćai stvaranja uslova za razvoj i korišćenje potencijala klijenta i njihovih porodica, mogu se preduzeti dvije generalne kategorije, tj. vrste tretmana u radu sa klijentom:
Indirektni tretman – tretman promjenom sredine
Direktni tretman – tretman promjenom ponašanja i ličnosti klijenta
Indirektni tretman
Osnovno obilježje indirektnog tretmana je usmjerenost na promjene u sredini klijenta, odnosno okolnosti i uslova u okruženju koji utiču na klijentovo neadekvatno i neproduktvivnosocijalno funkcionisanje, i otežavaju zadovoljavanje potreba. Rad se u ovom smislu usmjerava na smanjenje ili eliminisanje napetosti i pritiska okoline, kada je klijent izložen nepovoljnim uslovima i uticajima u okruženju. Indirektni tretman možemo šematski prikazati na sledeći način:
Socijalni radnik sredina klijent
Ovako shvaćen tretman promjenom sredine može da uključi veoma različite načine i sredstva kojima se sredina klijenta, fizička, psihološka i socijalna može učiniti korisnijom i podsticajnijom za njegovo funkcionisanje i razvoj. Postoji više podjela kojima se obrađuju razni aspekti sredine mogućnost uticaja na njih, pa se govori o materijalno – ekonomskim i socijalno – psihološkim aspektima sredine i sl. Pojam promjene sredine podjelićemo u tri grupe:
Promjena mjesta života i rada – situacija sredine; poznato je da većina ljudi pokazuje izvjestan otporprema promjenama sopstvenog načina života, mjesta boravka ili posla,, čak iako je to, po mišljenju nekog trećeg, promjena na bolje. Često osobe koje su u sukobu sa svojom okolinom ne žele da je napuste dok ne dokažu „da su u pravu“ , čak i u okolnostima kada to dovodi do sloma svih njhovih izgleda. Zbog toga se ovaj postupak češće i uspješnije primjenjuje kod djece. Supstitucija sredine ne mora uvijek da podrazumjeva radikalne rezove i prekid sa dotadašnjim načinom života klijenta. Veoma često je to teško izvodljiv i nepotreban postupak. Jedan broj klijenata socijalnog rada svoju sigurnost i identitet gradi tako što funkcioniše i pripada „nepodsticajnoj “, „neadekvatnoj“ , „devijantnoj“ ili „autsajderskoj“ sredini. Osjećaj pripadnosti i prihvaćenosti u grupi sličnih je toliko značajan za funkcionisanje ličnosti, da mnogi klijenti ne žele da ga se odreknu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET