Bilansi: pojam, vrste i karakteristike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bilansi: pojam, vrste i karakteristike". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
Naziv predmeta: Računovodstvo
Naslov rada – tema: BILANSI, POJAM, VRSTE I KARAKTERISTIKE
Banja Luka, decembar 2011. Godine
SADRŽAJ
UVOD....................................................................................................................................3
1. POJAM I KARAKTERISTIKE BILANSA...................................................................4
2. VRSTE BILANSA............................................................................................................4
2.1. Bilans prema vezi sa knjigovodstvenim računima...................................................6
2.2. Bilans prema svrsi iskazivanja.................................................................................10
2.3. Bilans prema mjerodavnosti promjene pravnih normi pri bilansiranju.............11
2.4. Bilans prema području ingformisanja....................................................................12
2.5. Bilans prema podacima na osnovu kojih je određen.............................................13
2.6. Bilans prema dužini bilansnog perioda...................................................................14
2.7. Bilans prema tehnici sastavljanja............................................................................16
2.8. Bilans prema broju uključenih bilansa...................................................................17
2.9. Bilans prema redovnosti sastavljanja......................................................................18 ZAKLJUČAK.....................................................................................................................19
LITERATURA...................................................................................................................20
UVOD
 
Bilansi predstavljaju zvanične računovodstvene izvještaje iz finansijskog rač unovodstva. Oni su jedini informacioni izvor, i to:
- Bilans stanja o imovini, kapitalu i obavezama, na bazi kojih se sagledava finansijski položaj,
- Bilans uspjeha o rashodima, prihodima, i rezultatu preduzeća na osnovu kojih se sagledava rentabilitetni položaj, i
- Izvještaj o tokovima gotovine o novčanim prilivima i odlivima na osno vu kojih se sagledava likviditetni položaj preduzeća.
Namijenjeni su uglavnom eksternim korisnicima i pod snažnim su uticajem međunarodnih računovodstvenih standarda. Eksternu interesnu grupu čine: drž ava i njeni organi, banke (kao kreditore preduzeća), ostali povjerioci (dobavljači i dr.), statistički zavodi i privredne komore, potencijalni investitori i sl. Najčešća podjela bilansa koja se javlja u računovodstvu preduzeća je na bilans stanja i bilans uspjeha preduzeća. Oni se sastavljaju na osnovu glavne knjige preduzeća koja obuhvata sve promjene koje se dese u toku jedne poslovne godine. Dokumentacionu osnovu za otvaranje poslovnih knjiga u knjigovodstvu preduzeća čini bilans stanja preduzeća, a njegovom sastavljanju prethodi inventarisanje (popis) imovine i obaveza preduzeća. Bilans uspjeha (ili račun dobitka i gubitka) daje zbirni prikaz zarađenih prihoda i načinjenih rashoda tokom redovnog poslovanja i informaciju o rezultatu poslovanja u određenom vremenskom periodu.
POJAM I KARAKTERISTIKE BILANSA
Riječ bilans vodi porijeklo iz spoja latinskih riječi bilanx libra (vaga sa dva tasa), dok je upotreba riječi u području knjigovodstva i bilansa neposredno povezana sa italijanskom riječi bilancio (bilans), što je pouzdan trag njegovog nastajanja. Pojam bilansa podrazumijeva polaganje računa u smislu sučeljavanja pozitivnih i negativnih rezultata, prednosti i nedostataka, uspjeha i neuspjeha, dobrih i loših osobina. Pozitivne, povoljne i dobre označavaju se kao aktiva; negativne, nepovoljne i loše kao pasiva. Pojam bilans ukazuje uvijek na jedno stanje na kome treba da figuriraju dva niza suprotnog karaktera: primanja i izdavanja, prihodi i rashodi, aktiva i pasiva, predviđanje primanja i predviđanje izdavanja. Njegovo formalno svojstvo – računska jednakost dveju strana zahtjeva da se eventualne razlike unesu na stranu koja je manja za iznos razlike. Veoma značajna karakteristika bilansa jeste bilansna ravnoteža.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET